DOMOWA ODNOWA, czyli niedoceniane filtry słoneczne - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Piątek, 24 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
DOMOWA ODNOWA, czyli niedoceniane filtry słoneczne
Data dodania: 2014-05-23 12:41:04

Projekt lato trwa! Po ostatniej wizycie w naszym prywatnym Spa ukrytym pod hasłem wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Czas pokazać się światu. Pogoda iście wakacyjna! Zwiewne sukienki opuściły szafy a okulary słoneczne zagościły na naszych nosach. Zanim jednak wystawimy się w pełni na promienie słoneczne, należy pamiętać o ochronie. Tutaj na ratunek wychodzą nam filtry słoneczne. Pierwsze skojarzenie z tego typu kremem to wakacje, plaża, słońce i temperatura sięgająca 30 stopni Celsjusza. Coraz mniej osób pamięta, że kluczem do zdrowej opalenizny jest właśnie filtr!

Podczas mojej ostatniej wizyty w aptece (z przyczyn zupełnie innych niż zakup nowego kosmetyku) odruchowo zapytałam o krem z filtrem. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że oaza kosmetyczna o nazwie apteka nie posiada tego w swoim asortymencie. -" Teraz poza sezonem nie posiadamy takich kosmetyków, preparaty będą dostępne w lecie, wtedy, gdy są naprawdę potrzebne. Poza tym rzadko mamy je na swoich półkach"- tłumaczyła farmaceutka. Zdziwiłam się myśląc. Przecież nie przyszłam po jakiś nadzwyczajny krem robiony na zamówienie? Poczułam się jakby dla mnie jedynej mieli wprowadzić to na półki. Po chwili zastanowienia (przecież to jest oczywiste tak samo jak syrop na kaszel) podziękowałam i wyszłam.

Po tamtej wizycie zrozumiałam jedno.

. Internet, dermatolog. Po prostu S.O.S. Muszę wiedzieć wszystko od A do Z czy tylko ja mam obsesje na punkcie słońca i skóry? W krótkim czasie zrozumiałam, że nie. Jak się okazuje badaniach naukowe udowodniły, iż promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce, a także w solariach odpowiada aż w 90% za niepożądane objawy starzenia widoczne na skórze (zmarszczki, głębokie bruzdy, nadmierna suchość skóry, zmiany barwnikowe i przebarwienia). Efektem tego stają się również oparzenia słoneczne, których pozbycie się czasem bywa naprawdę ciężkie i męczące. Silnie zaczerwieniona skóra, swędzenie, pieczenie, ból, pęcherze- typowe objawy oparzenia słonecznego. Co gorsza podrażnienia nie odczuwamy od razu tylko po upływie pewnego czasu, co pozwala jeszcze bardziej nasilić nieprzyjemne doznania. Dlatego, aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych rzeczy należy pamiętać o kilku ważnych sprawach!

Wiedza w pigułce:

Typ I - włosy rude lub blond, jasne oczy, piegi, skóra na słońcu mocno czerwienieje. Zalecany filtr - tzw. bloker, z faktorem powyżej 25.

Typ II - włosy ciemny blond, jasne oczy i skóra, piegi, również częste oparzenia słoneczne. Zalecany filtr - także bloker.

Typ III - jasna skóra, jasne lub ciemne oczy, włosy brązowe lub ciemny blond. Zalecany krem z faktorem od 30 do 25.

Typ IV - skóra normalna, ciemne oczy i włosy. Zalecany krem z faktorem 20.

Typ V - lekko śniada karnacja, brązowe włosy, ciemne oczy. Zalecany krem z faktorem 10-15.

Typ VI - śniada cera, ciemne włosy i oczy. Zalecany krem z faktorem 10.

Mam nadzieję, że do tych najgorszych przypadków nie dojdzie! Pamiętaj, nie jestem kosmetyczką, dermatologiem ani farmaceutą. Swoją wiedzą zdobyłam poprzez wizyty w gabinetach kosmetycznych, czytaniu książek i własnej praktyce. To zbiór porad i  faktów. Mam nadzieję, że lato w tym roku będzie słoneczne, ciepłe i bezpieczne, a wasze ciała BAI-kowo opalone!

Aneta Bujacz
Tagi: Domowa Odnowa, Filtry słoneczne, projekt lato
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top