PATRIOTYZM NA OCENY - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Piątek, 24 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
PATRIOTYZM NA OCENY
Data dodania: 2006-06-13 23:21:11
W szkołach ma być wprowadzony nowy przedmiot nauczania "wychowanie patriotyczne". Pomysł będzie miał zapewne swoich sprzymierzeńców jak i oponentów. Tymczasem Bełchatów już złożył do Ministerstwa Kultury wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

„Złote jabłko w koronie” i „Echa Powstania Warszawskiego” – to dwa projekty, jakie od września mają być realizowane w bełchatowskich podstawówkach i gimnazjach.

Złote jabłko w koronie
Za realizację tego projektu odpowiedzialne będzie Publiczne Gimnazjum nr 5 w Bełchatowie.

- Ten projekt przeznaczony jest dla dzieci z bełchatowskich szkół podstawowych i dla młodzieży gimnazjalnej. W sumie w jego realizację zaangażuje się ponad 100 dzieciaków. – powiedziała Violetta Post z Zespołu ds. Rozwoju Miasta, która koordynuje prace nad obydwoma projektami.

W ramach projektu, każda szkoła stworzy we wrześniu zespół teatralny.

- Następnie polonista i historyk wraz z grupą dokonują wyboru postaci historycznej, której życie i dokonania staną się inspiracją dla stworzenia scenariusza przedstawiania. W październiku uczniowie zbierają informacje o bohaterze historycznym oraz konstruują scenariusz. W listopadzie odbywają się próby, młodzi aktorzy przygotowują stroje i dekoracje. W grudniu wszystkie szkoły prezentują swoje spektakle teatralne przed szeroką publicznością, co zwiększa zasięg projektu.
.
- dodała koordynator zadania.

Całkowity koszt realizacji tego projektu to 18. 964 zł. Kwota dofinansowania o jaką ubiega się miasto wynosi 16.464 zł.


Echa Powstania Warszawskiego
Ten projekt z kolei ma być realizowany od września do listopada przez Szkołę Podstawową nr 13 i Publiczne Gimnazjum nr 2 w Bełchatowie.

- Powstanie Warszawskie to patos 63 dni walki prowadzonej w warunkach istnego piekła. W tym czasie miasto legło w gruzy, bezcenne skarby kultury spłonęły, życie straciło setki tysięcy ludzie, a reszta mieszkańców milionowej stolicy poszła na tułaczkę i poniewierkę. Zryw warszawski to epopeja bohaterstwa dlatego powstanie żyje i żyć powinno w naszej narodowej świadomości całą głębią szacunku. Pamięć o Powstaniu powinna uczyć kultu wielkości człowieka oraz kultu odpowiedzialności za życie i wartości Narodu. - powiedział prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski.

Według prezydenta, może to być spełnione właśnie przez realizację projektu o którym mowa.

- Projekt polega na przeprowadzeniu dwóch konkursów (plastycznego i literackiego) związanego z Powstaniem Warszawskim oraz na zorganizowaniu wystawy pokonkursowej. Uczestnikami konkursu będą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta Bełchatowa. W ramach przygotowań uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach literackich i plastycznych. Liczba uczestników – 10 uczniów do jednego konkursu z każdej szkoły (8 szkół podstawowych i 6 gimnazjalnych). – wyjaśniła założenia projektu Violetta Post.

Do realizacji projektu zostaną zaangażowane bardzo młode osoby, grupa będzie liczna (ok. 280 uczestników bezpośrednio zaangażowanych w projekt, oraz kilkaset osób w czasie podsumowania projektu – jako odbiorcy).
Tematyka i organizacja konkursów są nietypowe dla takiego zespołu, więc sposób prowadzenia zajęć musi być również innowacyjny. Poprzedzone pogadanki z żołnierzami Armii Krajowej uczestniczących w powstaniu warszawskim będą miały na celu przeniesienie się w rzeczywisty świat tamtego okresu.

Głębokie zaangażowanie uczniów w cały proces przygotowania przedsięwzięcia sprawi, że wiedza o historii Polski i powiązaniach mieszkańców Bełchatowa z uczestnikami omawianych zdarzeń nie tylko przybliży im fakty historyczne, ale uświadomi własne uczestnictwo w dziejach. Ponadto stworzy możliwość rozwijania kreatywności, a w efekcie autoprezentacji podjętych działań.

Jak poinformowała asystent prasowy prezydenta Bełchatowa Beata Kwiecńska, realizacja tego projektu kosztować będzie 31.395 zł. Bełchatów stara się o dofinansowanie w kwocie 28.030 zł.
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top