Replika "Bitwy pod Grunwaldem" w I LO - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Poniedziałek, 18 czerwca 2018
Wybierz miasto na mapie
Replika "Bitwy pod Grunwaldem" w I LO
Data dodania: 2013-11-06 09:43:47
Replika "Bitwy pod Grunwaldem" w I LO
Źródło zdjęcia: wikipedia
W 2010 roku przypadała 600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Artyści w różny sposób uczcili to doniosłe wydarzenie. Jednym z nich jest kopia obrazu Jana Matejki, namalowana przez Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego pt."Mała Bitwa pod Grunwaldem". Dzieło od wczoraj można oglądać w I Liceum Ogólnokształcącym im.
. Bolesława Chrobrego.

Obraz, w skali 1:3 do pierwowzoru, powstawał przez dziewięć lat. - Malowany był pędzelkami retuszerskimi, co pozwoliło bardzo wiernie odtworzyć postacie oraz oddać ich emocje, odwagę i zwyczajny ludzki strach - informuje autor obrazu. Obliczono, że malarz podczas pracy nad dziełem wykonał ok. 30 mln pociągnięć pędzlem.

Replika od oryginału różni się kilkunastoma szczegółami. Przedstawia m.in. w prawym górnym rogu obóz króla Władysława Jagiełły. Inne jest także spojrzenie Księcia Witolda, który już wie, że wojska Rzeczypospolitej odniosły zwycięstwo.

Wystawa potrwa około 2 tygodni.

Źródło : UM Piotrków
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top