Podstępne uzależnienie - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 25 sierpnia 2019
Wybierz miasto na mapie
Podstępne uzależnienie
Data dodania: 2013-04-12 15:19:35
Teresa, 50 lat: - Mój syn zbyt często pije alkohol. Ma 22 lata, mieszka ze mną, mąż nie żyje. Trudno mi podjąć rozmowę z nim na ten temat. Syn co prawda nie chodzi pijany od rana do wieczora, normalnie pracuje, ale w tygodniu prawie nie ma dnia, żeby nie pił alkoholu. Czasami to jest kilka drinków, innym razem kilka piw. Boję się, że się uzależni. Syn ma dziewczynę, która nie ma nic przeciwko temu, że on pije. Oboje mają dość stresującą pracę, więc wieczorami "relaksują się". Bywają takie sytuacje, że kiedy przesadzą z alkoholem i rano mają "kaca", w dni wolne od pracy znów piją. To jakieś błędne koło. Boję się, że popadnie w alkoholizm, z którym nie jest łatwo zerwać.


Na pytania Czytelników odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:


Choroba alkoholowa początkowo ma łagodny przebieg, przez co jest wyjątkowo podstępna.
. Zwiększaniu dawek wypitego alkoholu, sięganiu po kieliszek często sprzyja najbliższa rodzina, akceptując to zachowanie i usprawiedliwianie pewnych sytuacji, czy zachowań. Wiele osób pije licząc na to, że alkohol uspokoi ich skołatane nerwy, pozwoli się odprężyć i zrelaksować. Ludzie z tzw. "mocną głową" mają poważanie wśród znajomych - nie upijają się na przyjęciu, piją go jeszcze w drodze do domu. Powodów do podziwiania nie ma się tu co doszukiwać - taki stan oznacza bowiem, że organizm uodpornił się na coraz większe dawki toksycznej substancji.

Dość łatwo stwierdzić, czy ktoś ma problem z alkoholem. Jeśli ma potrzebę lub wręcz przymus wypijania codziennie kilku drinków czy piw musi sobie uświadomić, że to prosta droga do delirium.

Gdy alkoholu nie ma, dana osoba czuje się rozdrażniona, nadpobudliwa, czegoś jej brakuje. To ewidentna oznaka, że organizm domaga się swojej dawki używki. Taki człowiek ma kłopoty z koncentracją, zmienność nastrojów, co również jest dokuczliwe dla otoczenia.

Alkohol wypity w nadmiarze powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Są one odczuwalne tuż po przebudzeniu. Za zatrucie alkoholowe odpowiada aldehyd octowy. Powstaje on po przekształceniu się alkoholu, zawierającego etanol, wchłoniętego do organizmu. W czasie spożywania alkoholu z organizmu tracimy m.in. potas i magnez, człowiek też się odwadnia. Zarówno wodę, jak i witaminy z grupy B oraz elektrolity należy uzupełnić. To jednak tylko podpowiedź jak postępować "na ratunek" organizmowi, a nie stała recepta na syndrom dnia codziennego.

Uzależnienia to dla wielu osób bardzo wstydliwy temat. Ale warto podjąć rozmowę i walkę o życie w trzeźwości. Proszę porozmawiać z synem, spróbować przekonać go, że nałóg, zwłaszcza w tak młodym wieku, może przekreślić szczęśliwe życie w przyszłości. Zarówno rodzinne, jak i zawodowe. Osoby, które zdały sobie sprawę ze swojej choroby i podjęły leczenie wiedzą, że w ten sposób ratują nie tylko zdrowie, ale i chronią swoją rodzinę przed rozpadem. Tego problemu nie należy lekceważyć. Uczestnicząc w terapii pacjenci uczą się, jak rozpocząć nowe życie, wolne od uzależnień.
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top