Powiat bez dofinansowania - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Czwartek, 23 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
Powiat bez dofinansowania
Data dodania: 2013-03-19 09:15:31
Powiat bełchatowski nie otrzymał dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na modernizację drogi powiatowej prowadzącej do kopalni węgla brunatnego oraz elektrowni. Komisja oceniająca wniosek przyznała małą liczbę punktów z powodu braku w jej pobliżu szkoły oraz przedszkola.

- Fakt, że codziennie przejeżdża nią wiele tysięcy pojazdów jadących do kopalni, elektrowni i zakładów usytuowanych w pobliskich strefach przemysłowych dla komisji był mało istotny – irytuje się Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski. - Chyba trzeba było tak jak w filmie „Miś” poustawiać atrapy domów, komisariatu policji i manekiny niby-mieszkańców aby otrzymać dodatkowe punkty. Nasz powiat ze względu na fakt funkcjonowania ogromnych zakładów zatrudniających tysiące ludzi z województwa stał się tylko dostarczycielem podatków, a nie beneficjentem rządowej pomocy. Od lat nie możemy się doczekać obwodnicy Bełchatowa, droga krajowa numer 8 na naszym terenie wygląda jak kartoflisko, tranzyt z „dwunastki” od lat rozjeżdża drogę powiatową Kącik – Mzurki i w dodatku nie możemy się doprosić pieniędzy na remont strategicznej drogi do kopalni i elektrowni!?

Powiat bełchatowski złożył trzy wnioski o dofinansowanie remontów ważnych dróg powiatowych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój. Niestety żaden z nich, a zwłaszcza dotyczący drogi powiatowej na odcinku Słok – Rogowiec, prowadzącej do nowego bloku bełchatowskiej elektrowni oraz pobliskich zakładów i stref przemysłowych, nie otrzymał wystarczającej liczy punktów.


- Nie ma na naszym terenie drogi powiatowej, która nie byłaby wykorzystana w celu dowozu pracowników do tego ogromnego zagłębia energetycznego – napisał w liście do wojewody starosta bełchatowski. - Tutaj funkcjonują również strefy przemysłowe, w których powstaje i daje wiele miejsc pracy szereg firm z różnych branż. Budowa nowego bloku energetycznego na terenie elektrowni spowodowała znaczne zniszczenia na drogach powiatowych, w wyniku przemieszczania się setek samochodów ciężarowych obsługujących tą potężną inwestycję. Wszystkie te, jakże ważne argumenty, ważne dla rozwoju nie tylko naszego regionu ale przecież całego województwa łódzkiego, nie znajdują uznania w oczach oceniających (…).

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych niestety najbardziej premiuje drogi znajdujące się w rejonie zabudowy, z bogatą infrastrukturą drogową, przejściami dla pieszych, sygnalizacjami, bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Nacisk położony jest też na bezpośrednią przyległość do tych dróg obiektów użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia – wyjaśnia Tomasz Kijanka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie. - Cóż z tego, że nasza droga prowadzi do ogromnego zagłębia przemysłowego, że każdego dnia tysiące pojazdów osobowych, przewozów pracowniczych i ciężarówek nią się przemieszczają, skoro biegnie ona przez las, więc od komisji nie otrzymujemy punktów za elementy, które wymieniłem wcześniej. Aspekty w zakresie funkcji drogi nie są niestety punktowane w wystarczającej ilości. 

Powiat ma już gotową dokumentację na przebudowę tej strategicznej drogi. Pieniądze pozyskane z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych miały pozwolić wykonać tę inwestycję. 500 tysięcy złotych na remont przekazała gmina Kleszczów, 300 tysięcy złotych zabezpieczył powiat. Wartość kosztorysowa remontu to około 3.400.000 złotych. Długość odcinka do remontu: 2300 metrów.

Źródło: Powiat Bełchatowski
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top