DZIESIĘCIOLECIE CKP-u - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 23 lutego 2020
Wybierz miasto na mapie
DZIESIĘCIOLECIE CKP-u
Data dodania: 2007-02-05 23:10:27
Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie obchodzi w tym roku 10- lecie swego istnienia.

- Jubileusz sprzyja podsumowaniom. Były to owocne lata, bardzo wiele dokonaliśmy w tym czasie. Wspólnie ze starostwem – organem prowadzącym CKP, cały czas dbamy o kompleksowy rozwój jednostki, począwszy od poszerzania oferty edukacyjnej, unowocześniania bazy dydaktycznej, stałego podnoszenia jakości kształcenia po działania organizacyjne tworzące z CKP placówkę oświatową na miarę XXI wieku.- powiedział dyrektor CKP Andrzej Jędrzejczyk.

Proces transformacji rozpoczął pierwszy dyrektor CKP Mieczysław Trembecki, po którym kierowanie jednostką przejął (w roku 2002) obecny dyrektor.
W ciągu tych 10 lat CKP przekształciło się z warsztatów szkolnych w placówkę nowoczesną, odpowiadającą obecnym standardom kształcenia zawodowego. Dobrze wyposażone pracownie pozwalają na prowadzenie zajęć praktycznych do kształcenia w zawodach:

- elektryk
- elektromechanik
- monter elektronik
- ślusarz
- malarz-tapeciarz
- dekarz
- kowal
- operator obrabiarek skrawających
- monter instalacji i urządzeń
- sanitarnych
- mechanik–monter maszyn i urządzeń
- technolog robót wykończeniowych w budownictwie
- technik górnictwa odkrywkowego
- technik elektryk
- technik elektronik
- technik budownictwa
- technik mechanik


CKP jest placówką, która skutecznie włączyła się w pozyskiwanie i wykorzystanie środków finansowych ze źródeł zewnętrznych np. dotacja 30 tys. zł z Ministerstwa Edukacji Narodowej pozwoliła na zakup specjalistycznego modelu sieci elektrycznej domu jednorodzinnego (jest to drugie tego typu urządzenie w Polsce).
Również z MEN pozyskano sprzęt komputerowy za 90 tys.
. zł. oraz pracownię komputerową z 15 stanowiskami. Wygrany konkurs w ramach programu PHARE 2000 pozwolił na doposażenie CKP w 2 szkolne obrabiarki sterowane numerycznie CNC (frezarko- grawerka i tokarka), a środki z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwiły wykonanie termomodernizacji budynku wraz z utworzeniem terenów zielonych wokół obiektu.

Bardzo dobra współpraca z lokalnymi i międzynarodowymi firmami (FESTO, KNAUF, NIPCO, YTONG, SILCA, KXELA, VELUX, KMK , KBM, SONEL, ASPOL, ZPB Maciejewski, Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów) to również nieodpłatne otrzymywanie materiałów do ćwiczeń.

- Wszak ćwiczenia praktyczne uczniów to istota praktycznej nauki zawodu. W CKP ćwiczenia te planowane są tak, aby w miarę możliwości łączyć wykonywanie przez uczniów ćwiczeń z celem ogólnie użytecznym. - powiedział Andrzej Jędrzejczyk.

Dzięki takiemu podejściu CKP wyremontował wiele sal dydaktycznych we własnym zakresie (założenie instalacji elektrycznej, internetowej, położenie posadzek, pomalowanie pomieszczeń, założenie podwieszanych sufitów itp.).
CKP we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy prowadzi kursy dla spawaczy, dekarzy, montażystów suchej zabudowy oraz obsługi komputera.
Pracownia spawalnicza jest jedną z lepiej wyposażonych pracowni w Polsce i jako jedna z niewielu jednostek w regionie posiada Certyfikat Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.
Natomiast pracownia dekarska została wyposażona przez Polskie Centrum Promocji Miedzi we Wrocławiu w ramach sponsoringu za opracowany przez CKP program metodyczno- logistyczny szkoleń uczniów i osób bezrobotnych.
Obecnie, na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie bazy dydaktycznej, pozwala wyrażenie przez Radę Powiatu zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych.
Dzięki temu jest możliwość wykorzystywania zaplecza sprzętowego do świadczenia odpłatnych usług na rzecz osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

W CKP od siedmiu lat funkcjonuje Pracownia Doskonalenia Nauczycieli. Szeroka gama szkoleń proponowanych nauczycielom, co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem nauczycieli.
Współpraca CKP z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Fundacją Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Krajową Agencją
Poszanowania Energii umożliwia włączanie się nauczycieli z powiatu bełchatowskiego do ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjnych.

W Centrum Kształcenia Praktycznego pracuje 26 pracowników dydaktycznych oraz 10 osób obsługi. Kadra, stale podnosząca swoje kwalifikacje, oraz odpowiednio wyposażone pracownie pozwoliły w ramach współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łodzi na przeprowadzanie w CKP zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w dziewięciu zawodach:

- elektryk
- ślusarz
- malarz–tapeciarz
- dekarz
- mechanik–monter maszyn i urządzeń
- technolog robót wykończeniowych w budownictwie
- kowal
- elektromechanik
- operator obrabiarek skrawających


CKP współpracuje z zasadniczymi szkołami zawodowymi i technikami, w których realizowane są programy nauczania z zajęciami praktycznymi.

- Na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie prowadzić zajęcia praktyczne dla 16 zawodów. Jesteśmy otwarci na kolejne propozycje szkół i rynku pracy - wszak dziś poszukiwani są fachowcy, a my chcemy i potrafimy ich kształcić. – powiedział dyrektor.
tekst: Krzysztof Borowski
inspektor ds. informacji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top