DUMA POLAKÓW - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 19 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
DUMA POLAKÓW
Data dodania: 2007-01-17 23:19:33
Duma to wielkie słowo, które oznacza poczucie osobistej godności, wartości własnej, własnego środowiska. Można być dumny z siebie i swoich zdolności. Ale można, a raczej powinno być się dumnym także ze swojego kraju. Niestety nie każdy jest zadowolony ze swojej narodowości, gdyby mógł wybrałby inną.


My-Polacy, podobno też nie jesteśmy dumni z Polski i chętnie byśmy zamieszkali, gdzie indziej. Gdy usłyszałam kiedyś taką opinię, byłam zaskoczona. Jak to nie jesteśmy dumni? To jakieś nieporozumienie.
Prawdą jest, że często narzekamy i jesteśmy mądrzy po szkodzie, ale nie jesteśmy dumni? Postanowiłam to sprawdzić.
Każdego znajomego pytałam o to czy jest dumny z Polski. I ku mojej radości, wszyscy odpowiadali, że tak. Aż pewnego wieczoru usłyszałam odpowiedź, że „ Nie, bo niby z czego”. Jedno negatywne stwierdzenie, ale dało do myślenia.
.
Jak to, z czego? Z pięknych krajobrazów, z kultury, z historii, z ludzi. To jednak nie przekonało mojego rozmówcy. „Jakich ludzi, jaki krajobrazów. Mam być dumny z tego, że ludzie, którzy powinni mnie reprezentować nie chcą dojść do porozumienia, albo, że Polacy potrafią tylko pięknie przegrywać. Najchętniej bym wyjechał i nigdy nie wrócił”.

Po tych słowach zrozumiałam, że odpowiedzią na jego zarzuty mogą być tylko wypowiedzi pozostałych moich rozmówców, którzy tym razem odpowiadali na pytanie: „Jako Polacy, z czego jesteście dumni?”

Nowy ranking
I oto, czego się dowiedziałam. Najbardziej dumni jesteśmy z naszego papieża – Polaka. Jak tu nie być dumnym, z tak wielkiego człowieka. To autorytet dla nas, ale także dla całego świata. Człowiek, który potrafił zjednoczyć wszystkich, tych dumnych i nie.
Dumni jesteśmy także, o dziwo, ze sportowców. Może mamy mało sukcesów, ale jeśli już są to dla nas jest to wielkie wydarzenie. Każde mniejsze lub większe zwycięstwo „naszych” to powód do dumy. Wielu tych , których przepytałam razem z Otylią Jędrzejczak „płynęło” po medal, a później wraz z nią „śpiewali” hymn i „odbierali” złoto.

Dumni z siebie
Na końcu listy powodów do dumy są…Polacy. Tak, jesteśmy dumni z samych siebie. Prawdopodobnie jest to związane z naszą postawą wobec śmierci papieża i katastrofy w Chorzowie.
Wydarzenia te pokazały, że Polacy potrafią się zjednoczyć i razem przezwyciężyć wiele. Podczas wspólnych spotkań, prawie każdy był dumny, że jest Polakiem i razem z innymi może przeżywać tę chwilę.
Jest wiele spraw, które nas denerwują, ale jest też wiele, z których możemy być dumni. Nikogo nie cieszy kraj, który nie może zapewnić swoim mieszkańcom pracy i dobrych warunków.
Ale to wszystko jednak nie jest istotne, gdy cały naród jednoczy się i razem „zdobywa medale”, „cieszy się” i „płacze”. Wtedy nie są ważne żadne opinie, bo ludzie wiedzą, że i tak są dumni.

tekst i foto: Katarzyna Staszczyk
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top