NIE POWIEDZIELI OSTATNIEGO SŁOWA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 19 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
NIE POWIEDZIELI OSTATNIEGO SŁOWA
Data dodania: 2006-09-28 11:17:45
Po raz kolejny Stowarzyszenie Młodych Demokratów z Bełchatowa wystąpiło do władz miasta o nadanie imienia Jana Nowaka Jeziorańskiego osiedlowemu parkowi. Tym razem udało im się. Poprzednio, nie spełnili wymogów formalnych, więc wniosek został odrzucony. Odezwała się w nich młodzieńcza determinacja i ruszyli z listą zbierania podpisów wśród mieszkańców osiedla Dolnośląskiego. Na listę wpisało się ponad 1300 osób, które tym samym poparły pomysł.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta uchwalono, że park będzie miał swoją nazwę. Wnioskodawcy czują się usatysfakcjonowani, choć zapowiadają – że to nie jest ich ostatnie słowo. Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy prezesa stowarzyszenia i koordynatora tego projektu Mariusza Półbrata.
BAI.: - Kim są Młodzi Demokraci? Nie wszyscy wiedzą, że i po co działacie w Bełchatowie?

MP.: - Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" istnieje w naszym mieście od ponad roku. Zaczynaliśmy jako dziesięcioosobowa grupka młodych ludzi, dla których los Polski nie jest obojętny. Teraz Koło stale rozrasta się. Połączyły nas wspólnie wyznawane wartości takie jak wartości katolickie, liberalizm gospodarczy, demokracja, budowa społeczeństwa obywatelskiego, samorządność itd. Od czasu powstania jest to stowarzyszenie ludzi aktywnych w wieku od 16 do 30 lat prężnie działających i z zapałem realizujących zamierzone cele.
Pomimo krótkiego istnienia jesteśmy jednym z bardziej aktywnych kół SMD w województwie łódzkim. Nasze zaangażowanie i działalność zostały doceniona w strukturach regionalnych. Mimo tak krótkiego stażu odnosimy sukcesy na szczeblu regionu. Nasi członkowie zasiadają W Zarządzie Regionu, kilkoro zostało delegatami na zjazd krajowy i Konwent Krajowy Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci".
Zresztą jeśli chodzi o sprawy związane z naszą działalnością to odsyłam na naszą stronę internetową bo jest tego sporo i ciężko by było tu o wszystkim opowiedzieć. Adres naszej strony to www.belchatow.smd.org.pl a jeśli ktoś jest zainteresowany Stowarzyszeniem Młodzi Demokraci to odsyłam na stronę główną www.smd.org.pl


BAI.: - Dlaczego Młodzi Demokraci wystąpili do władz miasta, nie po raz pierwszy zresztą - o nadanie imienia Jana Nowaka Jeziorańskiego osiedlowemu parkowi.
. Skąd w Was taki upór i zaangażowanie?


MP.: - JNJ to postać, która świetnie oddaje nasze ideały. Człowiek który całe życie poświęcił dla swojej ojczyzny. To postać patrioty, który walczył całe swoje życie o wolność i niepodległość Polski. Pokazał, że kiedy o wolność trzeba walczyć karabinem to się nim walczy, ale czasami trzeba walczyć słowem czy piórem. Jemu żadna z tych form nie była obca.
Dużą część swojego życia był zmuszony spędzić na emigracji, bo ojczyzną wtedy rządziły siły nieprzyjazne demokracji,ale nigdy nie zrezygnował z pracy na rzecz ojczyzny i kiedy tylko mógł - to do niej powrócił.
Tutaj nasuwa się analogia z dzisiejszymi czasami, no może nie trzeba emigrować ze względów politycznych, ale ogromne rzesze Polaków przede wszystkim młodych emigruje ze względów ekonomicznych. I tutaj wskazówka dla nich, w momencie kiedy tylko będzie można trzeba wrócić i pracować dla ojczyzny. I nigdy nie zapominać. I być z tego dumnym, że jest się Polakiem. Zresztą wiedza i zdobyte zagranicą doświadczenie. W przyszłości może zaprocentować dla Polski po ich powrocie.


BAI.: Dlaczego akurat Jan Nowak Jeziorański a nie kto inny?

MP.: - Jan Nowak Jeziorański był w Bełchatowie, aby namawiać mieszkańców naszego miasta do głosowania na "tak" w referendum w sprawie akcesji Polski do Unii Europejskiej. Mieszkańcy mieli okazję poznać osobiście tę wybitną postać...

BAI.: - Co w całej tej sprawie jest dla Was najistotniejsze?

MP.: - Najważniejszą rzeczą w tej inicjatywie jest przekazanie sylwetki JNJ jako przykładu postawy patriotycznej młodym ludziom, którzy w tej dobie kryzysu autorytetów moralnych rozpoczęli swoje poszukiwania wzorców do naśladowania.

BAI.: - Czy to jedyna Wasza akcja? I czy to czasem nie jest jakieś przedwyborcze zagranie polityczne z Waszej strony?

MP.: - To nie jest zagranie przedwyborcze i nie chcieliśmy żeby tak było odbierane. Mimo że był to pomysł Kolegów z Platformy Obywatelskiej to zrobiliśmy to pod naszym szyldem, żeby nie było właśnie takich skojarzeń. Stowarzyszenie Młodzi Demokraci nie wystawia własnych komitetów wyborczych a młodzi ludzie startują z list Platformy Obywatelskiej. Zresztą są dobrze przygotowani, ponieważ Stowarzyszenie prowadzi dla młodych ludzi szkolenia teoretyczne i praktyczne z zakresu kompetencji samorządów i nie tylko. W ramach Akademii Samorządowej oprócz wykładów prowadzonych przez specjalistów od prawa i samorządów mają okazję spotykać się z radnymi czy prezydentami miast. Dzięki temu, mamy w swoich szeregach wielu radnych na szczeblach miejskich i powiatowych. W parlamencie reprezentuje nas dwóch kolegów, którzy zostali posłami Platformy Obywatelskiej.

BAI.: - Co zrobicie po tym, jak park zostanie już oficjalnie nazwany?

MP.: - Mamy kilka projektów, które będziemy konsekwentnie realizować, szczególnie że jesteśmy zachęceni sukcesem związanym z udaną inicjatywą nadania nazwy im. JNJ parkowi przy ul. Edwardów. To był strzał w dziesiątkę. Sami byliśmy zaskoczeni tak pozytywnym odbiorem naszej inicjatywy przez mieszkańców w dodatku w różnym wieku.
W najbliższym czasie chcemy podjąć akcję, która ma na celu propagowanie krwiodawstwa wśród młodych ludzi. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z zarządem jednego z największych klubów krwiodawców w Bełchatowie. Chcemy stworzyć takie koło przy Młodych Demokratach. Tą akcją chcemy pokazać, że pomoc innym - oprócz dobrej woli - nic nie kosztuje. Zresztą prawie połowa naszych członków jest honorowymi krwiodawcami, zrzeszonymi w różnych kołach.


BAI.: - Macie jeszcze jakieś pomysły na inicjatywy związane z naszym miastem?

MP.: - Kolejną z dobrych praktyk jakie chcielibyśmy przenieść na grunt lokalny jest Młodzieżowa Rada Miasta. W wielu miastach Polski takie rady funkcjonują z bardzo dobrym skutkiem.
Dzięki temu młodzi ludzie mają reprezentację, która jest w stanie przekazać ich potrzeby włodarzom miasta. A władza ma wtedy lepszy obraz potrzeb. Może także zasięgać szczegółowej opinii w kwestiach dotyczących inwestycji i inicjatyw skierowanych do młodych ludzi.


BAI.: - Kiedy możemy spodziewać się uroczystości związanych z nadaniem imienia miejskiemu parkowi?

MP.:- Nie wiemy, bo to nie od nas zależy. Poza tym nie wiemy również czy nadanie imienia będzie miało jakiś bardziej uroczysty i oficjalny charakter. Póki co, cieszymy się z tego co już nastąpiło. Park otrzymał nazwę i o to najbardziej nam chodziło.

BAI.:- Dziekuję za rozmowę.

rozmawiała: Jola Babij
na zdjęciach: park przy ul. Edwardów w Bełchatowie
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top