BEŁCHATÓW - PRZYCIĄGAJĄCA DZIURA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 19 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
BEŁCHATÓW - PRZYCIĄGAJĄCA DZIURA
Data dodania: 2006-09-25 15:22:03
27 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Turystyki. To święto turystów, ludzi aktywnych, a także tych, którzy zajmują się turystyką w ramach działalności samorządowej lub społecznej. Obchodom co roku towarzyszy inne hasło przewodnie. W tym roku będzie to "Turystyka wzbogaca". Jak się dowiedzieliśmy w Bełchatowie z tej okazji specjalnej fety nie będzie, ale warto przybliżyć działalność Lokalnej Organizacji Turystycznej. Do rozmowy zaprosiliśmy prezesa LOT - Wojciecha Otrębę, który jest przekonany, że Bełchatów ma szansę stać się miastem turystycznym.


BAI.: - Czym zajmuje się Lokalna Organizacja Turystyczna?

W.O.: - Przede wszystkim zajmuje się promowaniem wszystkiego, co wiąże się z turystyką na naszym terenie. Pokazywaniem na zewnątrz atrakcji turystycznych. A przez to staramy się ściągnąć do naszego miasta jak najwięcej turystów czyli osób, które chciałyby tu przyjechać i zobaczyć wszystkie nasze ciekawostki. W tej chwili duży ukłon robimy w stronę turystyki aktywnej i to ona w największym stopniu jest przez nas najbardziej promowana. Także turystyka szkoleniowo-konferencyjna jest bardzo dobrze rozbudowana w naszym mieście. Dlatego oprócz turystyki aktywnej, staramy się przedstawiać Bełchatów jako świetne miejsce do organizacji szkoleń i konferencji.

BAI.: - Kto może zostać członkiem LOT-u?

W.O.: - Żeby zostać członkiem, trzeba być przede wszystkim zainteresowanym chęcią współpracy z nami. Nie mamy żadnych oporów do przyjmowania nowych członków. Jednak każdy musi zapoznać się ze statusem organizacji oraz regulaminem, złożyć deklaracje przystąpienia do lokalnej organizacji turystycznej, a później wpłacać składki. Dla osób fizycznych to jest 50 złotych na rok. Natomiast dla podmiotów, które zatrudniają jakąś liczbę osób lub samorządów ta kwota jest już inna. Wszystko zależy od tego, ile dany podmiot gospodarczy zatrudnia pracowników. Składki w pełni przeznaczone są na realizację zadań, celów zapisanych w statusie. W tej chwili mamy 19 członków, i są to zarówno osoby prywatne, jaki i podmioty gospodarcze.

BAI.: - Jak wygląda relacja LOT-u z mieszkańcami Bełchatowa? Zdarza się, że podsyłają Wam jakieś pomysły, które moglibyście zrealizować?

W.O.: - Bełchatowianie są osobami, które jakby jeszcze nie mają wiedzy o tym, że można poddawać jakieś pomysły urzędnikom, i że te pomysły mogłyby być nawet realizowane. Nie mamy jeszcze społeczeństwa w pełni demokratycznego, obywatelskiego, które chciałoby i byłoby zainteresowane wpływem na to co się dzieje w mieście. Według mnie niewiele jest takich osób. W każdym razie ja nie zauważyłem tego wśród zwykłych ludzi jeśli chodzi o branże turystyczną. Na razie zainteresowane są duże podmioty, którym zależy na tym, aby ściągnąć jak najwięcej ludzi do siebie. Ponadto małe zainteresowanie jest również biur podróży, które nie chcą wystawiać się na targach turystycznych i wspólnie z nami promować Bełchatowa na forum Polski.

BAI.: - A jak ta relacja wygląda z władzami miasta?

W.O.: - Jestem również pełnomocnikiem ds. rozwoju turystki lokalnej, więc reprezentuje także władze miejskie. Nie wyobrażam sobie, żeby władze miasta nie były zainteresowane tym, aby turystyka rozwijała się na naszym terenie. Niestety niewielkie zainteresowanie widzę ze strony władz powiatu. Powinno się promować walory powiatu na targach turystycznych i w ogóle poza powiatem. Trochę mnie to dziwi, że powiat nie włącza się w działania związane z promocją turystyczną.
. Nie wiem dlaczego tak to funkcjonuję, myślę jednak, że w przyszłości poprawi się to. Mamy sporo kościółków, o których nie wszyscy wiedzą, jest kilka dworków, niektóre w opłakanym stanie, ale na pewno warto je zobaczyć i myślę, że powiat powinien być zainteresowany promowaniem tego wszystkiego. Bo trzeba przecież pokazywać to co u nas jest piękne.


BAI.: - Przejdźmy do zadań LOT-u czyli m.in. promocji miasta podczas targów turystycznych. Jakie korzyści płyną z takich prezentacji Bełchatowa w innych miastach?

W.O.: - Targi dają promocję miastu. Ludzie przyjeżdżają do nas, bo widzieli nasze stoisko podczas targów i to im się spodobało. Chcą zobaczyć jak się u nas żyje i zwiedzić te ciekawe miejsca, które udało nam się wypromować. A co to daje mieszkańcom? Pracę dla ludzi. Każda osoba przyjeżdżająca do naszego miasta zostawia u nas pieniądze. Wiadomo piekarz musi wypiec chleb dla turysty, taka osoba gdzieś nocuje, później trzeba posprzątać i tak dalej. Pośrednio się liczy, że jeden turysta daje zatrudnienie trzem osobom. I tego są wymierne korzyści.

BAI.: - Jak prezentowany był nasz region na ostatnich targach?

W.O.: - W tamtym roku prezentowaliśmy Bełchatów na Łódzkich Targach Turystycznych. I muszę pochwalić się, bo otrzymaliśmy tam puchar za najciekawszą aranżacje stanowiska.
Wtedy pokazaliśmy nasze miasto właśnie od strony turystyki aktywnej. Przedstawiliśmy Górę Kamieńsk, możliwość jazdy na nartach wodnych, jazdy konnej i jazdy rowerowej w naszym regionie. Na każda porę roku stworzyliśmy oddzielną formę rekreacji.


BAI.: - Do Waszych zadań należy także działalność wydawnicza.

W.O.: - W chwili obecnej nie wydaliśmy jeszcze żadnego materiału. Jak zawsze problem jest z pieniędzmi. Myślę, że w przyszłości to lepiej zafunkcjonuje. Udało się nam tylko wydać folder- „Bełchatów-Daj się skusić” w języku polskim, angielskim, niemieckim, przedstawiający zabytki i ciekawe miejsca z naszego regionu. Urząd Miasta wydał kilka publikacji oraz gadżetów związanych z naszym miastem, ale nie może tego oddać do powszechnego użytku. Wydaję mi się to bardzo głupie, bo po co coś drukować, aby później rozdawać to tylko Vipom, którzy mają tego mnóstwo. Sporo osób, nie tylko mieszkańców Bełchatowa, chciałoby mieć kubek, kalendarz lub coś podobnego z naszego miasta. Nie mówię tu o tym, żeby zarabiać, moglibyśmy to sprzedawać po cenach produkcji, żeby chociaż zwróciły się kosztu produkcji. Zwracaliśmy się z taką propozycją do prezydenta, ale na razie nie ma odzewu.

BAI.: - LOT promuje nasz region, a co robi żeby wypromować siebie jako organizację?

W.O.: - Lokalna Organizacja Turystyczna ma własną stronę internetową, nad którą ciągle pracujemy i mam nadzieję, że informacje na niej będą poszerzane i będą jeszcze ciekawsze. Zachęcamy również osoby z zewnątrz, które wiedzą o jakimś ciekawym wydarzeniu, aby przesyłali nam informacje, adres i mail można znaleźć na stronie www.lot.belchatow.pl. Ale nie chcemy być widoczni tylko w Internecie. W ubiegłym miesiącu uczestniczyłem w wywiadzie dla Radia Łódź, gdzie prezentowano turystykę aktywną Bełchatowa i okolic. Staramy się także pokazywać w mediach ogólnopolskich. Ostatnio była u nas ekipa telewizyjna, która przygotowuje program dotyczący prezentacji turystycznych różnych miast, a wśród nich będzie także Bełchatów.

BAI.: - A co daje lepszy efekt, promocja na targach czy w mediach?

W.O.: - Myślę, że i pokazywanie się w mediach oraz prezentacja na targach w podobny sposób zachęca do odwiedzenia naszego miasta. Ktoś zobaczy jakieś miejsce w telewizji, gdy siedzi w fotelu przy okazji zmiany kanału i nagle wpadnie na pomysł, że może warto zobaczyć to na żywo. Znowu na targach, kogoś zainteresuje jakaś prezentacja, będąc u siebie może zdobyć interesujące informacje i to go zachęci do przyjazdu do nas.
Uważam, że oba sposoby prezentacji przynoszą jakieś korzyści. Trzeba pokazywać Bełchatów z różnych stron. Niestety u nas nie przeprowadzamy badań, z jakiego powodu ktoś przyjeżdża do Bełchatowa, gdzie u nas usłyszał. Ciężko jest nawet nam zdobyć informacje ile osób nocowało, trudno jest rozgraniczyć, czy ktoś przyjechał w celu turystycznym czy może do pracy. Ale mimo wszystko musimy promować nasze miasto wszędzie, gdzie ktoś może to zobaczyć bądź tylko o tym usłyszeć.


BAI.: - Jak Bełchatów pod względem organizacji turystycznej wypada na tle krajowym?

W.O.: - Ja może powiem jak Bełchatów wypada na tle województwa. Na tle województwa wypada to bardzo dobrze, gdyż w województwie są tylko dwie organizacje turystyczne – lokalna organizacja w Spale, która ma ośrodek sportowy i lokalna organizacja w Bełchatowie. Jest jeszcze Regionalna Organizacja Turystyczna w Łodzi, która skupia także lokalne organizacje turystyczne, urzędy miast, starostwa powiatowe jako członków. Natomiast Bełchatów jak na razie nie wstąpił do tej organizacji. Przymierzamy się do tego. Współpracujemy z nimi i ta współpraca rozwija się bardzo dobrze.

BAI.: - Z jakimi opiniami, uwagami turystów dotyczącymi Bełchatowa, spotkał się Pan?

W.O.: - Wielu turystów z regionu łódzkiego zna "Wawrzkowiznę" bardzo dobrze i twierdzi, że jest to świetny ośrodek. Wiele osób słyszało o Górze Kamieńsk. Na targach, ale i nie tylko, jest bardzo duże zainteresowanie tą górą. Czasem ludzie coś słyszeli, ale jeszcze nie byli, co nas zachęca, żeby prezentować górę, ale także inne atrakcje. Także, będąc tu w pracy odbieram emaile i zapytania dotyczące nie tylko Góry Kamieńsk, ale możliwości wjazdu do Kopalni Węgla Brunatnego i zobaczenia tych ogromnych koparek.

BAI.: - Czy można już powiedzieć, że Bełchatów to miasto turystyczne? Jeśli tak to co do nas przyciąga innych?

W.O.: - W tym roku zauważyliśmy na podstawie liczby osób, które nocowały w bełchatowskich hotelach, że liczba turystów rośnie. Przede wszystkim turystów zimą przyciąga Góra Kamieńsk a w ciągu całego roku ludzi organizują tutaj szkolenia –konferencje. Moim zdaniem wiele osób chce zobaczyć widoki i krajobraz, zmieniony przez koparki i przez to wszystko co się dzieje w Bełchatowskim Okręgu Przemysłowym. Myślę, że przyciąga również ta dziura, która jest w ziemi.

BAI.: - Dziękujemy za spotkanie i z okazji święta turystyki życzymy jak największych sukcesów w tym co robicie.na zdjęciach:
materiały promocyjne, puchar, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Bełchatowie Wojciech Otręba
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top