70 LAT STRAŻAKÓW Z ZAWADOWA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 19 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
70 LAT STRAŻAKÓW Z ZAWADOWA
Data dodania: 2006-09-21 09:36:33
Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadowie obchodziła jubileusz 70-lecia powstania.
Z tej okazji odbyła się uroczystość połączona z przekazaniem do użytku publicznego strażnicy przy jednostce.
Wśród wielu gości obecna była Wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Strażaków Poseł Krystyna Ozga, Jacek Zatorski, starosta bełchatowski, Marek Pieczara, wójt gminy Bełchatów oraz przedstawiciele powiatowych struktur OSP i KPPSP.Historia OSP Zawadów
OSP w Zawadowie powstała przed II Wojną Światową. Pierwsza OSP Zawadów zaczęła istnieć w 1936 roku. Jednostka wówczas nie dysponowała żadnym budynkiem gdzie mogłaby się spotykać na wspólnych naradach.
Tuż po wojnie dzięki usilnym staraniom strażaków oraz mieszkańców wsi została wybudowana drewniana strażnica. Niestety w 1965 roku budynek w niewyjaśnionych okolicznościach został spalony.
.
Mimo tych trudnych doświadczeń OSP Zawadów przy wielu staraniach odrodziła swoją działalność. W 1969 roku rozpoczęto budowę nowej murowanej strażnicy.
Prace przy budowie trwały ok. 4 lat. Remizę budowali nie tylko strażacy, ale również wszyscy mieszkańcy Zawadowa. Prace przy budowie zostały zakończone w 1973 roku.
Taki stan strażnicy utrzymał się do roku 1993. Jednak przez te lata strażnica w wyniku częstej eksploatacji, a braku bieżących remontów został zniszczona do takiego stopnia, że nie nadawała się do użytku publicznego.
W 1994 gdy zostały wybrane nowe władze do zarządu OSP Zawadów, tenże Zarząd poczynił wielkie starania w kierunku rozbudowy Strażnicy. Oczywistą sprawą było to, że gdyby nie wielka inicjatywa ze strony władz Gminnych, nie byłoby możliwości kontynuowania tej wielkiej inwestycji.
25 sierpnia.2002 roku odbyła się uroczystość otwarcia strażnicy w stanie surowym. W 2004 roku dokonano wykończenia elewacji sali głównej i ocieplenia budynku.
W 2005 roku wykończono pomieszczenia sanitarne. Bieżący rok polegał na wyposażeniu Strażnicy i oddaniu jej do użytku publicznego.
tekst i foto:
Krzysztof Borowski
„Echo Powiatu”
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top