Autobusy elektryczne i punkt do ładowania samochodów elektrycznych w Bełchatowie - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Wtorek, 26 marca 2019
Wybierz miasto na mapie
Autobusy elektryczne i punkt do ładowania samochodów elektrycznych w Bełchatowie
Data dodania: 2018-11-02 11:38:32
Autobusy elektryczne i punkt do ładowania samochodów elektrycznych w Bełchatowie
Źródło zdjęcia: belchatow.pl
Miasto stawia na ekologiczne rozwiązania.

Punkt ładowania stanie na nowym parkingu śródmiejskim. Miasto podpisało umowę dzierżawy
terenu z PGE Nowa Energia. Projekt „Elektromobilność dla każdego” ma zachęcać kierowców do korzystania z samochodów elektrycznych.

Ze względu na ochronę środowiska i walkę ze smogiem miasto stawia na ekologiczne rozwiązania. - To nie jest do końca tak, że smog nas w ogóle nie dotyczy. Od wielu miesięcy staramy się podejmować różne działania, aby w naszym mieście taka sytuacja, jaka jest w innych, nie miała miejsca. Wszystko, co jest związane z  programem antysmogowym, jest bardzo ważne – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.
.

Mowa tutaj chociażby o darmowych emzetkach, dopłatach do wymiany pieców czy rozbudowie sieci PEC. Oprócz tego systematycznie modernizowane i docieplane są budynki komunalne i te użyteczności publicznej, w ostatnim czasie miasto zamontowało elektrofiltry kominowe. Systematycznie oświetlenie uliczne wymieniane jest na nowoczesne i energooszczędne typu LED, poza tym powstają nowe skwery i zieleńce. Ponadto w lipcu prezydent Mariola Czechowska podpisała umowę z firmą Solaris, która latem 2019 roku dostarczy do Miejskiego Zakładu Komunikacji 6 nowoczesnych autobusów – trzy z silnikiem diesla (spełniające surową normę Euro 6) i trzy z napędem elektrycznym.

Na nowo wybudowanym parkingu śródmiejskim stanie punkt ładowania samochodów elektrycznych. Państwowa spółka PGE Nowa Energia podpisała z miastem trzyletnią umowę dzierżawy terenu o powierzchni 40 mkw. Punkt będzie miał dwa stanowiska – do ładowania prądem stałym i zmiennym. Szybka stacja ładowania (prądem o mocy minimum 50 kW) to urządzenie, które zapewnia szybkie i bezpieczne doładowanie baterii samochodu zasilanego energią elektryczną. Ładowanie na bełchatowskiej stacji powinno trwać do 1,5 godziny. Dla porównania ładowanie samochodu z domowej instalacji elektrycznej trwać może nawet dłużej niż 8 godzin, a także narazić instalację na przegrzanie lub inne uszkodzenia wynikające z nadmiernej eksploatacji.

Samochody elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się w miastach - nie emitują dwutlenku węgla ani żadnych innych zanieczyszczeń. Stąd pomysł, by w Bełchatowie stanął punkt ich ładowania, doskonale wpisuje się w miejskie działania proekologiczne, które doceniła kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza ze swoim projektem „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta”. W mieście znajduje się sześć zagospodarowanych parków miejskich oraz kilka skwerów zieleni miejskiej, do czego dochodzi ciąg skwerów wzdłuż rzeki Rakówki. Warto podkreślić, że Bełchatów jest jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana
strategia adaptacji do zmian klimatu.

Źródło: belchatow.pl/Aga
Tagi: autobusy elektryczne, MZK, elektryczne, samochody, punkt, ladowania,
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 • Bardzo mi się podoba to rozwiązanie koreańskie (jesli rzeczywiscie takie istnieje, nie wiem, nie chce mi się sprawdzać), wręcz marzę o czymś takim. I co ciekawe to marzenie może choć w części się spełnić, bo sporo miast również polskich coraz bardziej dąży do eliminacji samochodów z, może nie całych ale poszczególnych części miast poprzez: wprowadzanie stref bez samochodu, stref płatnego parkowania, likwidację parkingów, zwężanie jezdni, propagowanie komunikacji miejskiej itd itp... W Bełchatowie jak na razie jest to niemożliwe dopóki rządzą nami populiści i betoniarze betonujący każdy zielony fragment miasta. Niestety...ale...
  Autor:korta Data: 2018-11-03 17:05:31
 • Jak rząd umożliwi wprowadzenie wiatraków, fotowoltaiki, pomp ciepła itp. w takim stopniu, żeby były dominującym źródłem energii w Polsce, to można wprowadzić samochody elektryczne. A wcześniej to tak jak napisałem wcześniej. Gaz też jest źródłem, które jest tanie i mniej szkodliwe dla środowiska. Wymiana pieców na bardziej wydajne, to też dobre działania. Wszystko to jednak za mało na dziś. Działania są pozorujące. Kropla w morzu. Media rozdmu****ą te kropelki w morzu i robią szum. Wydaje się wtedy, że jest tego więcej, że to coś znaczy. Tak naprawdę to wszystko nic. Lobby bogaci się i nie pozwoli sobie tego odebrać.
  Autor:non Data: 2018-11-03 11:08:21
 • Ale jak nie będzie nic robiło to będzie lepiej? Chodzi o to żeby działania były różnorakie. Wymiana pieców. Ale też rozbudowa sieci gazowniczej. To też lobby prawda non? Też będziesz narzekał? A tobie korta polecam rozwiązania w Korei Płn.Brak samochodów na ulicach- Zakaz używania
  Autor:Dow****ny Data: 2018-11-03 10:04:13
 • Tak jest. Miasto realizuje plan rządu, ale to nie znaczy, że ten plan służy środowisku. Służy on interesowi lobby, które ma się bogacić.
  Autor:non Data: 2018-11-03 09:12:55
 • Gdyby miasto walczyło ze smogiem to by na wszystkie sposoby starało sie zmniejszyć liczbę samochodów poruszających się po mieście. Bo to one są głównymi trucicielami. A te bajeczki o cudownych, przyjaznych środowisku samochodach elektrycznych są chyba dla idiotów, którzy nie wiedzą skąd sie bierze prąd do ich ładowania.
  Autor:korta Data: 2018-11-02 19:57:26
go to top