ZUS cofa zwolnienia lekarskie. Co robią chorzy na L4? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Piątek, 19 kwietnia 2019
Wybierz miasto na mapie
ZUS cofa zwolnienia lekarskie. Co robią chorzy na L4?
Data dodania: 2018-08-22 14:35:35
ZUS cofa zwolnienia lekarskie. Co robią chorzy na L4?
Źródło zdjęcia: sxc.hu
Kontrole ZUS w województwie łódzkim. W pierwszej połowie roku wydano prawie 700 decyzji cofających prawo do zasiłku. Co robią chorzy na zwolnieniach lekarskich?

Zakład Ubezpieczeń Społecznycj w województwie łódzkim w  I półroczu 2018 r. przeprowadził 10,5 tysiąca kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Wydano prawie 1 tys. orzeczeń korygujących datę odzyskania zdolność do pracy. W ubiegłym roku przeprowadzono 9,8 tys. kontroli i wydano prawie 600 orzeczeń korygujących

Jeżeli chodzi o prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przeprowadzono niemal 7,8 tys. kontroli.
. W ich wyniku wydano prawie 700 decyzji odmawiających prawa do świadczeń.

W ubiegłym roku skontrolowano 7,6 tys. przypadków i wydano 290 decyzji cofających prawo do zasiłku.

ZUS podaje kilka przykładów, co robiły skontrolowane osoby na zwolnieniach lekarskich:

-Ubezpieczony prowadzący własny warsztat samochodowy zastany przez kontrolę w czasie naprawy auta oświadczył, że naprawia klimatyzację we własnym samochodzie. Niestety nie mógł potwierdzić, że auto jest jego, gdyż żona zabrała dowód rejestracyjny..., do czasu wydania decyzji odmawiającej prawa do zasiłku, nie przedstawił jednak tego dokumentu.

-Ubezpieczona, zastana w salonie fryzjerskim, na co dzień zatrudniona w innej firmie, oświadczyła, że stara się o pracę w tym salonie i na próbę wykonuje strzyżenie włosów klienta.

-Kobieta zatrudniona w szwalni, w czasie zwolnienia lekarskiego zastana w pracy, tłumaczyła swoją obecność
w firmie koniecznością dokonania poprawek w uszytej wcześniej przez nią partii odzieży. Kobieta dodała, że została do pracy wezwana przez swojego pracodawcę.

-Właściciel firmy został zastany w jej siedzibie. Tłumaczył, że wszedł do zakładu w drodze do lekarza, bo zostawił w pracy badania lekarskie, które miał okazać w przychodni. Mimo kontroli jednak się tymi wynikami nie okazał.

-Kobieta korzystająca z zasiłku chorobowego, stojąc za ladą w sklepie swojej córki i obsługując klientów zeznała, że w drodze wyjątku zastąpiła córkę, która musiała na godzinę wyjechać by załatwić swoje sprawy.

Łącznie ZUS w województwie łódzkim wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę ponad 8,2 mln zł.

ZUS woj. łódzkiego / JR
Tagi: ZUS, zwolnienia lekarskie, cofanie, łódzkie
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top