Modliszki idą na północ, dotarły też do Bełchatowa - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Piątek, 19 kwietnia 2019
Wybierz miasto na mapie
Modliszki idą na północ, dotarły też do Bełchatowa
Data dodania: 2018-08-19 14:13:26
Modliszki idą na północ, dotarły też do Bełchatowa
Modliszki idą na północ, dotarły też do Bełchatowa Modliszki idą na północ, dotarły też do Bełchatowa
Źródło zdjęcia: AK
Modliszki idą na północ. Ddotarły do Bełchatowa.

W zeszłym roku pojawiły się doniesienia o obserwacji Modliszek na terenie województwa łódzkiego w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. W tym roku są już na łąkach w okolicach Bełchatowa.

Modliszka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych owadów przez laików, czyli osoby nie związane z entomologią.
.

Swoją sławę modliszki zawdzięczają nie tylko charakterystycznemu wyglądowi, ale przede wszystkim przerażającemu zwyczajowi pożerania samca przez samicę podczas aktu miłosnego.

Do niedawna w Polsce Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), występowała tylko w części południowej na ciepłych i suchych stanowiskach. Można ją było spotkać przede wszystkim w Kotlinie Sandomierskiej. Modliszka preferuje mocno nasłonecznione łąki i polany oraz brzegi lasów sosnowych. Obecnie jej zasięg wyraźnie przesunął się znacznie na północ.

Zapewne ma to związek z ocieplaniem się naszego klimatu. To właśnie czy klimat się ociepla można stwiedzić między innymi po takich wskaźnikach jak przesuwanie się występowania zwierząt i roślin ciepłolubnych.

W Polskiej Czerwonej Księdze, czyli rejestrze zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski, Modliszka znajduje się jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Napotkanej Modliszki nie można zabierać z jej środowiska naturalnego. Do najpoważniejszych zagrożeń dla naszej rodzimej Modliszki, należy niszczenie siedlisk dogodnych dla ich rozwoju.

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), to również największa modliszka europejska oraz jedyny przedstawiciel modliszek żyjący w naszym kraju a teraz okazuje się, że można ją spotkać nie tylko w sklepie zoologicznym ale i na podmiejskich łąkach województwa łódzkiego.

AK
Tagi: Modliszka, Mantis religiosa, łódzkie, województwo, Bełchatów
go to top