Jak nie płacić ZUS przez pół roku? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Poniedziałek, 18 lutego 2019
Wybierz miasto na mapie
Jak nie płacić ZUS przez pół roku?
Data dodania: 2018-05-11 09:13:36
Jak nie płacić ZUS przez pół roku?
Źródło zdjęcia: twojzus.pl/google
Chcesz skorzystać z „ulgi na start” i nie płacić ZUS przez 6 miesięcy? Od 30 kwietnia jest to już możliwe. Należy wpisać odpowiedni kod w dokumentach.

30 kwietnia br. weszły w życie ustawy, które tworzą tzw. „Konstytucję biznesu”. Jedną ze zmian, którą wprowadziły przepisy jest tzw. „ulga na start”, czyli uprawnienie polegające na zwolnieniu z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
.

Kto może skorzystać z ulgi? Z ulgi mogą skorzystać osoby, które:
- po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą albo ponownie podejmują działalność po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia działalności lub zakończenia działalności gospodarczej i
- nie będą wykonywały działalności na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności.

Poza osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, z ulgi może skorzystać wspólnik spółki cywilnej. Ubezpieczeniami społecznymi w okresie ulgi na start, będą natomiast objęci współpracownicy i pracownicy zatrudnieni przez przedsiębiorcę.

Jak obliczyć okres ulgi?
Ulga na start może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Jeżeli działalność gospodarcza zostaje rozpoczęta 1 dnia danego miesiąca, to należy wliczyć ten miesiąc do okresu ulgi. Jeżeli jednak działalność gospodarcza rozpoczęta jest w trakcie miesiąca, to tego miesiąca nie należy wliczać do okresu ulgi. Zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie trwania ulgi nie przerywa trwania jej biegu. Oznacza to, że jeżeli po 2 miesiącach prowadzenie działalności zostanie zawieszone na miesiąc, to po podjęciu działalności gospodarczej po tym miesiącu, z ulgi można będzie skorzystać jeszcze przez 3 miesiące.

W czasie „ulgi na start” – ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe
„Ulga na start” dotyczy tylko ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Do ubezpieczenia zdrowotnego w  okresie „ulgi na start” należy zgłosić się na druku ZUS ZZA z kodem tytułu do ubezpieczenia 05 40. Bardzo ważne by wpisać ten kod poprawnie, ponieważ wpisanie innego kodu jest równoznaczne z rezygnacją z „ulgi na start”, a jeśli do tego dojdzie, kolejna możliwość skorzystania z tej ulgi zaistnieje dopiero po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia zakończenia lub zawieszenia działalności.

Po upływie 6 miesięcy „ulgi na start” lub w przypadku wcześniejszego zrezygnowania z niej, przedsiębiorcy mogą przez następne 24 miesiące korzystać z tzw. składek preferencyjnych, których wysokość obliczana jest od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. W tym celu muszą się wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 40 i zarejestrować do ubezpieczeń z kodem 05 72.

ZUS / ES
Tagi: składki ZUS, ulga na start, łódzkie
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  • Piekny budynek zusu na okladce juz teraz wiem gdzie idzie moje 1400 zl co miesiac a jak wejdziesz do tego palacu o cos zapytac cto wejz ze soba kanapki bo szybko nie bedzie
    Autor:Rober Data: 2018-05-11 19:37:47
  • ... ale pułapka! Pół roku szybko minie i mamy Cię. To tak samo jak z promocjami operatorów gsm i tv sat. Teraz wszyscy dają ... ale na chwilę, za to później doją nas ile wlezie.
    Autor:bystry Data: 2018-05-11 09:18:11
go to top