Porzucone auta na parkingu? Straż Miejska zareaguje - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Wtorek, 26 marca 2019
Wybierz miasto na mapie
Porzucone auta na parkingu? Straż Miejska zareaguje
Data dodania: 2018-03-14 12:35:22
Porzucone auta na parkingu? Straż Miejska zareaguje
Źródło zdjęcia: facebook/ Opuszczonesamochodywpolsce
Już od dłuższego czasu miejsca parkingowe na osiedlach są na wagę złota. Brakuje miejsc, parkingów a mimo to na każdym osiedlu można zauważyć porzucone samochody, które stoją od kilku lat, a właściciel się nie interesuje swoim autem.

Duża część porzuconych samochodów to wraki, auta powypadkowe, reklamy czy stare wysłużone auto a właściciel nie ma czasu zrobić z nim porządku czy wyjechał za granicę, bądź przebywa w więzieniu, a rodzina niema pełnomocnictwa do pojazdu. Według prawa taki pojazd można usunąć z parkingu. Artykuł 50a o ruchu drogowym mówi jasno:

Porzucone lub nieużywane od wielu miesięcy samochody, które blokują miejsca parkingowe to problem wielu mieszkańców miast. Na szczęście, prawo przewiduje procedurę usunięcia takich pojazdów i sankcje dla osób, które je porzucają.

W czasach, w których każde miejsce parkingowe w zatłoczonych miastach jest na wagę złota, prawdziwą zmorą wielu mieszkańców, są zalegające na parkingach pojazdy.

Wiele z nich to po prostu powypadkowe wraki, część służy celom reklamowym, a jeszcze inne miesiącami zajmują miejsce parkingowe, bo ich właściciel zmarł, wyjechał, bądź poszedł do więzienia.
Prawo umożliwia usunięcie z drogi porzuconego pojazdu.

Na szczęście, są przepisy, na podstawie których stosowne służby mogą interweniować i usunąć z miejsca parkingowego porzucony pojazd.

Artykuł 50a prawa o ruchu drogowym stanowi:
"Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza".

Artykuł 130a reguluje jednak kwestię, kiedy taki pojazd można usunąć pojazd na koszt właściciela.

" 1.
. Pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

2. Nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia.

3. Przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu.

4. Pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.

5. Pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

6. Jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

7. Jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej".

Przepisy te mówią jasno o możliwości usunięcia takiego pojazdu przez służby, lecz wiele zależy, na jakim terenie został on porzucony. Jeśli pojazd został porzucony na drodze publicznej, w strefie zamieszkania czy strefie ruchu mogącej stanowić fragment osiedla straż miejska czy policja może podjąć czynności prawne. Jeśli zgłoszenie zostanie przyjęte, a przybyły na miejsce mundurowy stwierdzi, że stan pojazdu wskazuje na nieużytkowanie go od dłuższego czasu, brak tablic, wystające ostre elementy, wyciek płynów eksploatacyjnych wyśle do właściciela wezwanie. Właściciel samochodu ma od 3 do 14 dni na podjęcie decyzji. Gdy właściciel zignoruje takie informację, pojazd zostanie holowany na parking depozytowy. Transport, jak i parking również musi być opłacony przez właściciela. Jeżeli służby będą działać na mocy artykułu 50a, czas zostaje wydłużony do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu pojazd przechodzi na własność gminy. W większości przypadków auta te zostają poddane utylizacji ze względu na stan techniczny. Na drodze wewnętrznej są jednak inne zasady działania. Jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu, jako pierwszy krok służby mundurowe muszą poinformować o tym właściciela. Gdy interwencja zostaje zignorowana, sprawa zostaje przekazana do zarządcy terenu, gdzie może być nim wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa. Osoba, która porzuciła pojazd, może otrzymać również mandat w wysokości od 500 złotych do 1500złotych.

moto.pl / JK
Tagi: porzucone samochody, parkingi, osiedla
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 • najpierw ustalcie czy wszystko dobrze z właścicielem, czy jest zdrowy czy żyje... nie kablujcie nie kablujcie -czyż nie jest wam wstyd, czyż nie jesteście bez winy. Jest napisane nie sądźcie a nie będziecie sądzeni, kto kabluje na tego też nakablują, jaką miarą mierzycie taką wam odmierzą ... i jeszcze wam dołożą.
  Autor:nie wstyd wam Data: 2018-03-14 15:59:41
 • Na ul. Berylowej 5 stoi buda kempingowa już ładny rok A to raczej nie miejsce na tego rodzaj pojazdu....
  Autor:..... Data: 2018-03-14 14:42:27
 • Na ul. Berylowej 5 stoi buda kempingowa już ładny rok A to raczej nie miejsce na tego rodzaj pojazdu....
  Autor:..... Data: 2018-03-14 14:42:27
 • Pod 305 na Dolnym jakaś zarośnięta Łada stara stoi ( chyba od 8 lat ) na parkingu w parku Jeziorańskiegho ( miejskim parkingu)
  Autor:Remik Data: 2018-03-14 14:08:26
go to top