Walka o yorka - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Wtorek, 26 marca 2019
Wybierz miasto na mapie
Walka o yorka
Data dodania: 2018-03-11 11:39:16
Walka o yorka
Źródło zdjęcia: KPP Bełchatów
Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie przedstawia kilka istotnych faktów dotyczących odebrania psa osobie, która była tymczasową opiekunką a aktualnie posiadała go bezprawnie.

"W sierpniu 2017 roku odnaleziono błąkającego się po ulicy kilkunastoletniego yorka. Powiadomione o sytuacji Stowarzyszenie działające od lat na rzecz ochrony praw zwierząt umieściło go tymczasowo u jednej z mieszkanek Bełchatowa. Osoba ta umową zobowiązała się do opieki i pokrywania kosztów leczenia i opieki weterynaryjnej. Stowarzyszenie złożyło także zawiadomienie wskazujące na podejrzenie znęcania się nad psem a także zwróciło się w postępowaniu administracyjnym do Urzędu Miasta Bełchatowa o wydanie decyzji w kwestii czasowego odebrania zwierzęcia właścicielce. Organ badając sprawę odmówił a decyzję tę podtrzymało kolegium odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim nakazując z mocy prawa zwrócenie yorka właścicielce. Stowarzyszenie zobowiązało do tego tymczasową opiekunkę, która od tego momentu posiadała psa bezprawnie. Kiedy to spotkało się z odmową Stowarzyszenie założyło zawiadomienie o przywłaszczeniu psa przez opiekunkę.

Przeprowadzone postępowanie karne w sprawie znęcania się nad zwierzęciem podczas , którego przesłuchano wiele osób, w tym lekarza weterynarii zakończyło się umorzeniem z braku cech przestępstwa. Z materiałami dochodzenia zapoznawało się dokładnie Stowarzyszenie działające na rzecz praw zwierząt i uznało, że sytuacja została wyjaśniona rzetelnie i nie ma podstaw do zażalenia się to postanowienie.

Z ustaleń wynika także , że właścicielka yorka w dniu zaginięcia natychmiast rozpoczęła poszukiwania psa i m.in.
. dzięki ogłoszeniom w Internecie ustaliła gdzie zwierzę przebywa. Próbowała je odzyskać lecz bezskutecznie. Złożyła zawiadomienie o przestępstwie.

Prokuratura wydała postanowienie o przeszukaniu, odebraniu yorka i przekazaniu psa właścicielce.

8 marca 2018 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP Bełchatów zrealizowali prokuratorskie postanowienie o przeszukaniu miejsca zamieszkania bełchatowianki. Kobieta pomimo wezwania przez Stowarzyszenie Ochrony Praw Zwierząt do wydania psa, bezprawnie go przetrzymywała od 18 stycznia 2018 roku.

Dobrowolnie wraz z yorkiem została przewieziona przez funkcjonariuszy do Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie gdzie wykonywano dalsze czynności. Nie była zatrzymywana. Pomimo wydanego przez prokuraturę postanowienia i wielokrotnych wezwań, aby oddała yorka , 47-latka odmawiała . Policjanci ostatecznie przekazali psa prawowitej właścicielce.

W obecności adwokata, policjant Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego przedstawił 47-letniej bełchatowiance zarzuty z art. 284 par 2 k.k. dot. przywłaszczenia psa. Podejrzana odmówiła składania wyjaśnień. Po czynnościach opuściła budynek komendy.

Reasumując postępowanie karne dot. znęcania się nad psem przez właścicielkę nie potwierdziło aby doszło do zachowań wyczerpujących znamiona przestępstwa. Z taką decyzją , po zapoznaniu się z materiałem dowodowym , zgodziło się także Stowarzyszenie działające na rzecz ochrony praw zwierząt.

W postępowaniu administracyjnym obie instancje odmówiły wydania decyzji o odebraniu psa właścicielce.

Osoba, której wcześniej powierzono opiekę zdawała sobie sprawę z tymczasowości takiego rozwiązania oraz tego, że od stycznia 2018 roku miała obowiązek oddania yorka właścicielce.

Odmawiała zarówno Stowarzyszeniu jak i właścicielce psa co skutkowało złożeniem zawiadomień o przywłaszczeniu i wydaniem postanowienia prokuratorskiego w kwestii odebrania yorka.

Apelujemy o pozostawienie wyjaśnienia sprawy organom i instytucjom do tego powołanym ."


KPP Bełchatów / ES
Tagi: york, pies, Bełchatów, bezprawne przetrzymywanie
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 • Obrońcy zwierząt. ...ale Wy plujecie jadem... Skąd w Was tyle nienawiści? ??
  Autor:Zwierz Data: 2018-03-12 22:18:18
 • Do Tora. Gdzie Ty w Bełchatowie trzeźwy chyba ludzi leżących na ulicy widzisz? Myszki wkoło białe nich też biegają??? Pierwsza wolna niedziela bez amareno z biedronki i są efekty
  Autor:Ghost Queen Data: 2018-03-12 05:38:43
 • Do obserwatora. Jak bys uważnie śledził losy Nel to widziałbys wszystkie raczej widziałabys wszystkie faktury i rachunki za leczenie. Jest tego na 2700.ach zapominam mentalność Kalego...
  Autor:Ghost Queen Data: 2018-03-12 05:34:17
 • Do Ghost Queen...a czy ktoś powiedział ile Panie maja wrócić za leczenie psa i przedstawił rachunki właściciele?
  Autor:Obserwator Data: 2018-03-11 22:26:06
 • Policja niech się zajmuje ważnymi wydarzeniami
  Autor:Lol Data: 2018-03-11 21:18:25
 • Ludzie leżą na ulicy to nikt się nie interesuje. .....a stary piesek i tyle lamentu. .....pewnie pani ktora go przywlaszczyla to stara panna niedopchnieta.....normalni ludzi pracują.
  Autor:Torf Data: 2018-03-11 21:16:37
 • Przecież cały ten Jazgot dobry jest tylko do organizowania zbiórek. Czy widzieliście gdzieś by pokazali faktury na co wydali pieniądze. Już był taki Pan z Kodu co też pieniądze dziwnie bral
  Autor:Togzaj Data: 2018-03-11 21:14:12
 • Do obserwatora. A teraz właścicielka nie może zwrócić kosztów? Bijesz brawo ale już jakoś o zwrocie pieniędzy cisza a to Iwona i jej cała grupa z własnych pieniędzy płaciły za wszystko a nie jakiś Jazgot lub właścicielki bądź ty jako obserwator.
  Autor:Ghost Queen Data: 2018-03-11 21:11:19
 • Czytam te wypociny i ręce opadają... Byłam w tą sprawę od początku zaangażowana. To ja z ramienia stowarzyszenia na policji opowiadałam policjantce pani L. o tym co się wydarzyło. Pani L. była wstrząśnięta. Pokazałam zdjęcia w jakim stanie była Nel znaleziona, pokazałam jak obecnie wygląda. Policjantka L. powiedziała mi wprost NIE WYOBRAŻAM SOBIE ŻE TEN PIES DO NICH WRÓCI. NIE MOŻE WRÓCIĆ DO KOGOŚ KTO GO DOPROWADZIŁ DO TAKIEGO STANU. SAMA MAM PSA I NIE WYOBRAŻAM SOBIE, JAK TAK MOŻNA.... Mijają tygodnie i ta sama pani L. na wezwaniu które dostała Iwona( parę tygodni temu), atakuje ją. że NATYCHMIAST MA ODDAĆ PSA.DRZE SIĘ NA IWONĘ, AŻ PANI ADWOKAT SPROWADZA NA ZIEMIĘ POLICJANTKĘ. Nasuwa się jedno pytanie ....... DLACZEGO PANI L. I POLICJA ZMIENIŁY ZDANIE, KTO MA TAKI WPŁYW NA POLICJĘ?
  Autor:Marta Data: 2018-03-11 19:20:16
 • No i mamy cyrk za darmo.
  Autor:Beata Data: 2018-03-11 19:09:47
 • Kompromitacja bełchatowskiej policji! Ja myślę, że na tym się nie skończy i dowiemy się u kogo byłe właścicielki mają wejścia. Bo to nie jest normalne....
  Autor:bamato Data: 2018-03-11 18:32:44
 • Szkoda że policja tak dzielnie nie działała kiedy dostali na biurko materiały o.znecaniu się nad psem. Widzieli zdjecia Nel z dnia znalezienia, widzieli opinię weterynarzy z listą chorób i zaniedbań. To jest chory system ze pies wrócił do kobiet które doprowadziły ja do stanu, w którym za kilka dni byłoby po Nel.
  Autor:Swiadek Data: 2018-03-11 18:08:22
 • Brawo Policja. Najwyższy czas zająć się Panią, która przywłaszczyła sobie psa. Miała czas dobrowolnie go oddać. Myślę że właścicielka bez zbędnego gadania oddałaby za koszty leczenia...
  Autor:Obserwator Data: 2018-03-11 17:30:34
 • To oświadczenie to stek kłamstw. Adwokat ponad godzinę czekała na wpuszczenie jej do Iwony. Policji się wydaje, że to zatuszuja?
  Autor:Zenada Data: 2018-03-11 16:31:20
 • szkoda ze wlascicielka psa sama wplacila 100zl na jego leczenie i czekala az reszte kwoty wplaca ludzie obcy. Tak dziala prawo w naszym kraju... broni cwaniakow... a dobrzy ludzie sa sila przetrzymywani bez prawa widzenia z adwokatem...
  Autor:justyna Data: 2018-03-11 13:42:58
 • Szkoda ze w bardziej poważnych sprawach policja nie działa tak zdecydowanie i stanowczo.
  Autor:Piotr Data: 2018-03-11 13:29:41
 • Ten materiał jest zbędny. Ludzie i tak wiedzą swoje ale jak się niema o czym pisać to tak jest...
  Autor:eve Data: 2018-03-11 12:47:37
 • policja, kolegium odwoławcze i całe to stowarzyszenie pożal się Boże dało DUPY!!
  Autor:eve Data: 2018-03-11 12:46:31
go to top