Chętni są, pieniędzy brak – "Problem Braku Kierowców Zawodowych" - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Wtorek, 26 marca 2019
Wybierz miasto na mapie
Chętni są, pieniędzy brak – "Problem Braku Kierowców Zawodowych"
Data dodania: 2018-02-21 09:10:38
Chętni są, pieniędzy brak – "Problem Braku Kierowców Zawodowych"
Źródło zdjęcia: Facebook/Małgorzata Janowska
Wczoraj odbyła się konferencja prasowa, podczas której poseł Małgorzata Janowska i prezes Polskiego Instytutu Transportu Drogowego Marcin Wolak zaprezentowali raport - “Problem Braku Kierowców Zawodowych. Rekomendowane Rozwiązania”.

Polska branża transportu drogowego wyrosła na lidera w Unii Europejskiej. Dziś 25% towarów przewożonych w transporcie międzynarodowym w Europie realizowana jest przez polskich przewoźników. W tej chwili dynamiczny wzrost jest zagrożony brakiem wyszkolonych kierowców zawodowych.
. Spowolnienie mogą już obserwować instytucje leasingowe oraz producenci ciągników siodłowych i aut ciężarowych.

PITD rekomenduje rozwiązanie wzorowane na modelu brytyjskim oparte na trójstronnych umowach kredytowych, które pozwolą bezpiecznie sfinansować szkolenie dla kandydatów na kierowców. Umowa zawierana jest pomiędzy bankiem, pracodawcą, a przyszłym kierowcą. W roli gwaranta takiej umowy mógłby wystąpić Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Wsparcia Rozwoju Firm. Kredyt spłaca pracodawca, ale w przypadku, gdy kierowca zdecyduje się zakończyć pracę następuje cesja spłaty na niego. Jest to rozwiązanie, które daje poczucie odpowiedzialności dla kandydata, bezpieczeństwa dla pracodawcy, a jednocześnie nie angażuje bezpośrednio środków budżetowych, bo o szkoleniach decyduje rynek.

Według PITD na rynku pracy nie brakuje chętnych do zdobycia zawodu kierowców, ale barierą dla nich są wysokie koszty szkolenia. Dotyczy to zarówno osób młodych, wchodzących na rynek pracy, ale również osób już pracujących w innych, mniej atrakcyjnych finansowo zawodach. Aby program powstał niezbędne jest jednak wsparcie Ministerstwa Przedsiębiorczości, zaangażowanie Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a także jednego z banków oraz gwaranta - Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak zauważają przedstawiciele Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, zainteresowanie takim rozwiązaniem wśród przewoźników jest duże, ok 50% spośród nich deklaruje chęć skorzystania z takiego programu, szczególnie wśród małych i średnich firm.

Na koniec podkreślono, że problem braku kierowców dotyczy całej Europy, a kraj, który najszybciej poradzi sobie z jego rozwiązaniem, szybko umocni swoją pozycję, gdyż potrzeby przewozowe rosną wraz z wzrostem gospodarki całej UE jak i poszczególnych państw.

Małgorzata Janowska / ES
Tagi: brak kierowców zawodowych, problem, ciężarówki
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 • No to tak jak u nas w m&w spedition są poszukiwani przewoźnicy bo faktycznie transport zwłaszcza w Polsce tak sie rozwija ze ciezko za tym wszystkim nadazyc. Patrzac na drogi i ilosc aut ciezarowych nigdy by sie nie pomyslalo ze sa z problemy z brakiem przewzoznikow.
  Autor:Jurek Data: 2018-03-14 08:32:38
 • Politycy i gospodarka dlatego jest tak fatalnie
  Autor:Uff Data: 2018-02-22 00:39:52
 • Dajcie kierowcom godne warunki pracy i wynagrodzenia to i kierowcy się znajdą.
  Autor:Driver Data: 2018-02-21 12:55:08
 • Chyba będą wyboryPani Janowska wyszła z pieleszy.Jak się fartnęło w sejmie to może i gdzieindziej również.
  Autor:Dow****ny Data: 2018-02-21 09:15:38
go to top