Czy można palić na klatce schodowej? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Poniedziałek, 22 lipca 2019
Wybierz miasto na mapie
Czy można palić na klatce schodowej?
Data dodania: 2017-11-29 13:35:22
Czy można palić na klatce schodowej?
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Palenie na klatce schodowej to brak kultury? Jest luka w prawie którą wykorzystują palacze.

Kiedyś palenie papierosów to była moda. Dla wielu osób okazała się nałogiem. Palacze relaksują się, kiedy wychodzą na swój balkon czy klatkę schodową. Dym tytoniowy jest jednak uciążliwy dla sąsiadów, ponieważ przedostaje się do mieszkań szczelinami. Zwrócenie uwagi sąsiadowi jest ryzykowne, bo nie zawsze wiadomo, na kogo można trafić i większość boi się o swoje dobro. Również wiele osób palących u siebie w domu uważa, że ma do tego prawo. Jest to prawda po części.

W swoim mieszkaniu można wykonywać różne czynności, które nie szkodzą innym mieszkańcom. Artykuł 144 "kodeksu cywilnego" (Dz.U. 1964 Nr 16 poz.
. 93). Ten przepis mówi, że właściciel mieszkania poprzez swoje działania nie może zakłócać spokoju i swobody korzystania z sąsiednich nieruchomości. Palenie na balkonie nie jest zabronione. Można założyć sprawę na drodze cywilnej, lecz jest małe prawdopodobieństwo, że sąd ukarze pozwanego. Balkon jest częścią mieszkania i właściciel ma prawo decydować co może na nim robić. Palenie na klatce schodowej nie stanowi jednak przepisów polskiego prawa przestępstwa czy jakiegokolwiek wykroczenia.

"Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych" (Dz. U. 1996 Nr 10 poz. 55) nie wskazuje jednak balkonów czy klatek schodowych. Artykuł zawiera jednak informację, że palenie jest zabronione w "innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego".

Przepis dokładnie nie precyzuje, o jakiego rodzaju pomieszczenia chodzi. Za pomieszczenie publiczne nie można jednak uznać klatki schodowej w bloku, która strzeżona jest domofonem. Gdy w bloku jest wspólnota mieszkaniowa, może jednak zadziałać więcej. Zarząd może zakazać palenia papierosów na balkonie, czy klatce schodowej, zaznaczając to w regulaminie, który obowiązuje mieszkańców należących do wspólnoty. Taki regulamin powinien być wywieszony przez zarządcę w każdej klatce schodowej na tablicy informacyjnej. Dokument również powinien zawierać informacje o sankcjach, jakie grożą właścicielom mieszkań za niedostosowanie się do regulaminu.

Jeśli zwrócenie uwagi nie pomoże wspólnota mieszkaniowa ma prawo walczyć o swoje prawa. Sięgając do artykułu 16 "Ustawy o własności lokali" (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388), pozwala jej " w trybie procesu żądać sprzedaży lokali w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości". Ten przepis dopuszcza do licytacji mieszkania, jak i wykluczeniem ze wspólnoty mieszkaniowej również, wtedy kiedy właściciel zakłóca spokój innym mieszkańcom lub utrudnia im korzystania ze wspólnych części.

nawigator-nieruchomosci.pl / JK
Tagi: palenie, papierosy, przepisy, prawocywilne, licytacja
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  • Czyli masz wykupione mieszkanie . Niby twoje a nie twoje bo na balkonie nie możesz robić co chcesz ?
    Autor:Jackoooo Data: 2017-11-30 18:46:57
  • W mojej klatce nagminnie śmierdzi, bo sąsiad jak wychodzi z domu to nie może wytrzymać i pali już na klatce. Albo pali w piwnicy a drzwi oczywiście są otwarte i śmierdzi i klatka i piwnica. Na chamstwo nie ma rady.
    Autor:abc Data: 2017-11-30 07:57:39
  • Zwróć uwagę to ci auto porysują . To jest patologia i nie szanują nikogo
    Autor:Mariusz czap5 Data: 2017-11-29 15:07:52
go to top