Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Sobota, 24 sierpnia 2019
Wybierz miasto na mapie
Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim
Data dodania: 2017-11-15 08:14:17
Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim
Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim
Źródło zdjęcia: Kukiz 15
17 października w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyło się spotkanie posła na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim z mieszkańcami miasta, tematem spotkania był projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, projekt „Samorządy z Kukizem” oraz innych tematach, które zainteresowały przybyłych na spotkanie.

Po spotkaniu Poseł skorzystał z zaproszenia do zwiedzenia zbiorów Muzeum Regionalnego, których częścią jest ekspozycja różnych rodzajów broni białej i palnej.

Organizatorem spotkania było bełchatowskie koło Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz'15 i Klub im. Romana Dmowskiego.

Udało nam się przeprowadzić wywiad z posłem i lokalnymi działaczami.

A.K. - Czy może nam poseł wytłumaczyć po co potrzebna broń Polakom?

Tomasz Rzymkowski: Jak sama nazwa wskazuje – do obrony. Słowo „broń” jest podobne do nazwy czynności defensywnej, a nie agresywnej. W innych językach europejskich etymologia słowa „broń” nie wskazuje na obronę. To świadectwo naszej historii, ale też spokojnej natury: większość wojen, które toczyliśmy, były wojnami obronnymi. Nie jesteśmy narodem agresywnym. Dysproporcje w liczbie broni przypadającej na jednego mieszkańca w Polsce i innych krajach europejskich powinny budzić niepokój z racji naszego bezpieczeństwa. W naszej inicjatywie chodzi nie tylko o zwiększenie możliwości obrony przed przestępcą, ale również odstraszenie zewnętrznego agresora, który z pewnością weźmie pod uwagę przy planowaniu ataku na nasz kraj nasycenie bronią osobistą gospodarstw domowych.

A.K.. - Ogólnodostępność broni palnej, może przyczynić się do zwiększenia przestępczości czy też tragicznych wypadków.

Tomasz Rzymkowski: Przestępca nie boi się żadnych zakazów – on i tak tę broń nabędzie, jeśli tylko będzie chciał. Prawa przestrzegają uczciwi obywatele i to dla nich są te zmiany, które proponujemy. Wypadki zawsze będą się zdarzać, ale dużo częstsze są wypadki komunikacyjne, a nikt nie proponuje likwidacji ruchu drogowego.

A.
.K..
- Kupując cokolwiek, kupujemy z myślą, że będziemy tego używać, mamy noże i inne przedmioty, które możemy użyć do samoobrony.

Tomasz Rzymkowski: Jest wiele przedmiotów, które kupujemy dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa, ale możemy nigdy ich nie użyć, np. gaśnicę do samochodu. Tak jest również z bronią. Użycie noża do obrony wymaga bliskiego kontraktu z napastnikiem, co w wypadku dobrze znającego walkę wręcz przestępcy skończy się dla nas w najlepszym wypadku wykręceniem ręki, w najgorszym naszą śmiercią. Grupa przestępcza, ulica czy więzienie uczą posługiwania się pięściami, nożem, czy innymi niebezpiecznymi narzędziami. W starciu z tak wyedukowaną osobą nasze szanse są niewielkie. Ulegają one zwiększeniu, gdy posiadamy broń palną, która nie wymaga bliskiego kontaktu z napastnikiem, a nauka posługiwania się nią jest łatwiejsza.

A.K. - Nie mamy aż takiej przestępczości by nosić ze sobą wręcz przeciwnie broń w nieodpowiednich momentach i rękach, aż prosi się o tragedię.

Tomasz Rzymkowski: I większość ludzi pewnie tej broni ze sobą nosić nie będzie, tak jak to się dzieje i teraz z obecnymi posiadaczami broni osobistej. Kupuję się ją przede wszystkim do obrony własnej nieruchomości. Jasne, że tu chodzi także o możliwość jej noszenia, ale mroczne wizje przeciwników naszej propozycji, które stręczą nam sceny z westernów, aby zohydzić opinii publicznej ucywilizowanie zasad zdobywania prawa do posiadania broni, nie powinny być traktowane poważnie. Niektóre z tych fantazji są wynikiem medialnego rozdmuchiwania strzelanin powodowanych przez szaleńców, które budują fałszywe skojarzenia na temat np. amerykańskiego społeczeństwa. Skojarzenia przejaskrawione, które nadają się do galerii karykatury, a nie poważnej debaty.

A.K.: Czy to nie lobbing fabryk broni?

Tomasz Rzymkowski:
Praktycznie na każdej zmianie w prawie ktoś zarabia, więc prawie każdy akt prawny można posądzić o wynik lobbingu. Trudno w takiej sytuacji tłumaczyć, że nie jest się wielbłądem. To oczywiście smutne, że są ludzie, którzy nie wierzą w bezinteresowność przekonań i oparcie ich na głębszych wartościach, jak to jest w naszym przypadku, ale rozumiem też, że polska scena polityczna zapracowała sobie na takie skojarzenia. Jedynym podmiotem, z którym posłowie Kukiz’15 współpracują przy opracowaniu zmiany ustawy o broni i amunicji, jest Ruch Obywatelski Miłośników Broni – stowarzyszenie, które od lat działa na tym polu, skupiając w swoich szeregach fachowców i pasjonatów strzelectwa. Od początku tej współpracy nie ukrywamy i bardzo sobie chwalimy doświadczenie organizacji, której celem statutowym jest promocja kultury posiadania broni.

Rozmowa z przewodniczącym bełchatowskiego koła Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 Łukaszem Kwaśniakiem;

A.K.: Jak można przystąpić do Stowarzyszenia Kukiz 15 koło bełchatowskie?

Łukasz Kwaśniak: Do zapisania się do naszego koła potrzebne są dwie osoby polecające, które poświadczą za nowego członka. Kontakt z naszym kołem można uzyskać poprzez stronę www.ruchkukiza.pl

A.K.: Czy posiadacie swoją siedzibę w mieście. Gdzie można się spotkać z wami?

Łukasz Kwaśniak: Obecnie jesteśmy w trakcie szukania odpowiedniej lokalizacji dla naszej siedziby. Sprawa jest rozwojowa i myślimy, że w najbliższym czasie będziemy mogli się pochwalić naszą siedzibą w Bełchatowie. Kontakt z nami jest bardzo prosty, chociażby przez FB „Kukiz’15 powiat bełchatowski”
( https://web.facebook.com/groups/1737976173099818/ ) skontaktować się można z działaczami lub wystarczy przyjść na spotkania, które organizujemy nie tylko w Bełchatowa.

Projekt Samorządy z Kukizem to projekt pro obywatelski – mówi Marek Olszewski wiceprezes oddziału piotrkowskiego Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15 - projekt otwiera każdemu możliwość kandydowania wbrew partiom politycznym. Na naszej stronie www.samorzadyzkukizem.pl każdy może zgłosić się do współpracy w samorządzie i do kandydowania na wszystkie szczeble w najbliższych wyborach samorządowych.
W ten sposób otwieramy samorząd dla obywateli. Oczywiście kandydaci będą weryfikowani przez lokalnych działaczy.

Kukiz'15
Tagi: poseł Tomasz Rzymkowski, Stowarzyszenie na rzecz nowej Konstytucji Kukiz 15, Marek Olszewski, Łukasz Kwaśniak, bełchatowskie koło Stowarzyszenia Kukiz 15,klub Romana Dmowskiego Bechatów
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top