Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Niedziela, 25 lutego 2018
Wybierz miasto na mapie
Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim
Data dodania: 2017-11-15 08:14:17
Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim
Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim Po co Polakom broń palna?, spotkanie z posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim
Źródło zdjęcia: Kukiz 15
17 października w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyło się spotkanie posła na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim z mieszkańcami miasta, tematem spotkania był projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, projekt „Samorządy z Kukizem” oraz innych tematach, które zainteresowały przybyłych na spotkanie.

Po spotkaniu Poseł skorzystał z zaproszenia do zwiedzenia zbiorów Muzeum Regionalnego, których częścią jest ekspozycja różnych rodzajów broni białej i palnej.

Organizatorem spotkania było bełchatowskie koło Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz'15 i Klub im. Romana Dmowskiego.

Udało nam się przeprowadzić wywiad z posłem i lokalnymi działaczami.

A.K. - Czy może nam poseł wytłumaczyć po co potrzebna broń Polakom?

Tomasz Rzymkowski: Jak sama nazwa wskazuje – do obrony. Słowo „broń” jest podobne do nazwy czynności defensywnej, a nie agresywnej. W innych językach europejskich etymologia słowa „broń” nie wskazuje na obronę. To świadectwo naszej historii, ale też spokojnej natury: większość wojen, które toczyliśmy, były wojnami obronnymi. Nie jesteśmy narodem agresywnym. Dysproporcje w liczbie broni przypadającej na jednego mieszkańca w Polsce i innych krajach europejskich powinny budzić niepokój z racji naszego bezpieczeństwa. W naszej inicjatywie chodzi nie tylko o zwiększenie możliwości obrony przed przestępcą, ale również odstraszenie zewnętrznego agresora, który z pewnością weźmie pod uwagę przy planowaniu ataku na nasz kraj nasycenie bronią osobistą gospodarstw domowych.

A.K.. - Ogólnodostępność broni palnej, może przyczynić się do zwiększenia przestępczości czy też tragicznych wypadków.

Tomasz Rzymkowski: Przestępca nie boi się żadnych zakazów – on i tak tę broń nabędzie, jeśli tylko będzie chciał. Prawa przestrzegają uczciwi obywatele i to dla nich są te zmiany, które proponujemy. Wypadki zawsze będą się zdarzać, ale dużo częstsze są wypadki komunikacyjne, a nikt nie proponuje likwidacji ruchu drogowego.

A.
.K..
- Kupując cokolwiek, kupujemy z myślą, że będziemy tego używać, mamy noże i inne przedmioty, które możemy użyć do samoobrony.

Tomasz Rzymkowski: Jest wiele przedmiotów, które kupujemy dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa, ale możemy nigdy ich nie użyć, np. gaśnicę do samochodu. Tak jest również z bronią. Użycie noża do obrony wymaga bliskiego kontraktu z napastnikiem, co w wypadku dobrze znającego walkę wręcz przestępcy skończy się dla nas w najlepszym wypadku wykręceniem ręki, w najgorszym naszą śmiercią. Grupa przestępcza, ulica czy więzienie uczą posługiwania się pięściami, nożem, czy innymi niebezpiecznymi narzędziami. W starciu z tak wyedukowaną osobą nasze szanse są niewielkie. Ulegają one zwiększeniu, gdy posiadamy broń palną, która nie wymaga bliskiego kontaktu z napastnikiem, a nauka posługiwania się nią jest łatwiejsza.

A.K. - Nie mamy aż takiej przestępczości by nosić ze sobą wręcz przeciwnie broń w nieodpowiednich momentach i rękach, aż prosi się o tragedię.

Tomasz Rzymkowski: I większość ludzi pewnie tej broni ze sobą nosić nie będzie, tak jak to się dzieje i teraz z obecnymi posiadaczami broni osobistej. Kupuję się ją przede wszystkim do obrony własnej nieruchomości. Jasne, że tu chodzi także o możliwość jej noszenia, ale mroczne wizje przeciwników naszej propozycji, które stręczą nam sceny z westernów, aby zohydzić opinii publicznej ucywilizowanie zasad zdobywania prawa do posiadania broni, nie powinny być traktowane poważnie. Niektóre z tych fantazji są wynikiem medialnego rozdmuchiwania strzelanin powodowanych przez szaleńców, które budują fałszywe skojarzenia na temat np. amerykańskiego społeczeństwa. Skojarzenia przejaskrawione, które nadają się do galerii karykatury, a nie poważnej debaty.

A.K.: Czy to nie lobbing fabryk broni?

Tomasz Rzymkowski:
Praktycznie na każdej zmianie w prawie ktoś zarabia, więc prawie każdy akt prawny można posądzić o wynik lobbingu. Trudno w takiej sytuacji tłumaczyć, że nie jest się wielbłądem. To oczywiście smutne, że są ludzie, którzy nie wierzą w bezinteresowność przekonań i oparcie ich na głębszych wartościach, jak to jest w naszym przypadku, ale rozumiem też, że polska scena polityczna zapracowała sobie na takie skojarzenia. Jedynym podmiotem, z którym posłowie Kukiz’15 współpracują przy opracowaniu zmiany ustawy o broni i amunicji, jest Ruch Obywatelski Miłośników Broni – stowarzyszenie, które od lat działa na tym polu, skupiając w swoich szeregach fachowców i pasjonatów strzelectwa. Od początku tej współpracy nie ukrywamy i bardzo sobie chwalimy doświadczenie organizacji, której celem statutowym jest promocja kultury posiadania broni.

Rozmowa z przewodniczącym bełchatowskiego koła Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 Łukaszem Kwaśniakiem;

A.K.: Jak można przystąpić do Stowarzyszenia Kukiz 15 koło bełchatowskie?

Łukasz Kwaśniak: Do zapisania się do naszego koła potrzebne są dwie osoby polecające, które poświadczą za nowego członka. Kontakt z naszym kołem można uzyskać poprzez stronę www.ruchkukiza.pl

A.K.: Czy posiadacie swoją siedzibę w mieście. Gdzie można się spotkać z wami?

Łukasz Kwaśniak: Obecnie jesteśmy w trakcie szukania odpowiedniej lokalizacji dla naszej siedziby. Sprawa jest rozwojowa i myślimy, że w najbliższym czasie będziemy mogli się pochwalić naszą siedzibą w Bełchatowie. Kontakt z nami jest bardzo prosty, chociażby przez FB „Kukiz’15 powiat bełchatowski”
( https://web.facebook.com/groups/1737976173099818/ ) skontaktować się można z działaczami lub wystarczy przyjść na spotkania, które organizujemy nie tylko w Bełchatowa.

Projekt Samorządy z Kukizem to projekt pro obywatelski – mówi Marek Olszewski wiceprezes oddziału piotrkowskiego Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15 - projekt otwiera każdemu możliwość kandydowania wbrew partiom politycznym. Na naszej stronie www.samorzadyzkukizem.pl każdy może zgłosić się do współpracy w samorządzie i do kandydowania na wszystkie szczeble w najbliższych wyborach samorządowych.
W ten sposób otwieramy samorząd dla obywateli. Oczywiście kandydaci będą weryfikowani przez lokalnych działaczy.

Kukiz'15
Tagi: poseł Tomasz Rzymkowski, Stowarzyszenie na rzecz nowej Konstytucji Kukiz 15, Marek Olszewski, Łukasz Kwaśniak, bełchatowskie koło Stowarzyszenia Kukiz 15,klub Romana Dmowskiego Bechatów
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Meble Bełchatów Rolety Bełchatów restauracja pizzeria Bełchatów Jazda konna łódzkie dźwigi
go to top