Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Niedziela, 21 stycznia 2018
Wybierz miasto na mapie
Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa
Data dodania: 2017-11-10 12:58:57
Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa
Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa
Źródło zdjęcia: Mariusz Gosławski
W czwartek 9 listopada 2017 roku bełchatowianie mieli okazję zapoznania się z twórczością artystów wileńskich: Aleksandra Śnieżko i Stanisława Kaplewskiego.

Wieczór autorski odbył się w Muzeum Regionalnym. Bohaterowie spotkania przedstawili swoją twórczość: poetycką i malarską.

Aleksander Śnieżko - polski poeta - na spotkaniu przeczytał swoje wiersze i fraszki. Przytoczył kilka anegdotek z własnego życia. Opowiedział m.in., że pół jego domu, który zbudował, powstało dzięki poezji – zarobionym pieniądzom na sprzedażny swojej twórczości za granicami ojczyzny.
.

Natomiast Stanisław Kaplewski - artysta malarz - opowiedział o pracach, które przywiózł ze sobą na spotkanie. Były tam dwie serie prac: ilustracje do Apokalipsy św. Jana i seria – jak sam nazwał: radosna. (w obu seriach ok. 30 prac) W zbiorze znalazły się także portrety marszałka Piłsudskiego i architektura sakralna Wilna.

Po spotkaniu goście chętnie odpowiadali na pytania, rozdawali autografy a także można było nabyć książki i obrazy. A na deser był prawdziwy, wileński chleb, którym uczestnicy spotkania chętnie się częstowali.

Aleksander Śnieżko - poeta polski, od 1989 roku jest sekretarzem Sekcji Literatów Polskich przy Związku Pisarzy Litwy, a od 1999 roku członkiem Związku Literatów Polskich. W 2004 roku przetłumaczył z polskiego na litewski wierszowane myśli „Kolorów Kupiszek”, które napisał Krzysztof Deroń.

Stanisław Kaplewski to z kolei artysta malarz i grafik, który od 1961 roku mieszka i tworzy w Wilnie. W latach 1984–1989 i 2006 pracował jako konserwator zabytków, m.in. w kościołach Świętego Ducha i Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie. Jego twórczość jest różnorodna: uprawia malarstwo, rysunek i grafikę, ilustruje również książki. Stanisław Kaplewski jest współzałożycielem i członkiem Twórczego Związku Polaków na Litwie "Elipsy" od 1993 roku.

MG
Tagi: artyści wileńscy, Bełchatów, spotkanie
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Meble Bełchatów Rolety Bełchatów restauracja pizzeria Bełchatów Parkiet dębowy Jazda konna łódzkie dźwigi Dentysta Bełchatów Meble kuchenne Piotrków wypoyczalnia samochodw Kielce
go to top