Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Czwartek, 18 października 2018
Wybierz miasto na mapie
Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa
Data dodania: 2017-11-10 12:58:57
Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa
Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa Artyści wileńscy spotkali się z mieszkańcami Bełchatowa
Źródło zdjęcia: Mariusz Gosławski
W czwartek 9 listopada 2017 roku bełchatowianie mieli okazję zapoznania się z twórczością artystów wileńskich: Aleksandra Śnieżko i Stanisława Kaplewskiego.

Wieczór autorski odbył się w Muzeum Regionalnym. Bohaterowie spotkania przedstawili swoją twórczość: poetycką i malarską.

Aleksander Śnieżko - polski poeta - na spotkaniu przeczytał swoje wiersze i fraszki. Przytoczył kilka anegdotek z własnego życia. Opowiedział m.in., że pół jego domu, który zbudował, powstało dzięki poezji – zarobionym pieniądzom na sprzedażny swojej twórczości za granicami ojczyzny.
.

Natomiast Stanisław Kaplewski - artysta malarz - opowiedział o pracach, które przywiózł ze sobą na spotkanie. Były tam dwie serie prac: ilustracje do Apokalipsy św. Jana i seria – jak sam nazwał: radosna. (w obu seriach ok. 30 prac) W zbiorze znalazły się także portrety marszałka Piłsudskiego i architektura sakralna Wilna.

Po spotkaniu goście chętnie odpowiadali na pytania, rozdawali autografy a także można było nabyć książki i obrazy. A na deser był prawdziwy, wileński chleb, którym uczestnicy spotkania chętnie się częstowali.

Aleksander Śnieżko - poeta polski, od 1989 roku jest sekretarzem Sekcji Literatów Polskich przy Związku Pisarzy Litwy, a od 1999 roku członkiem Związku Literatów Polskich. W 2004 roku przetłumaczył z polskiego na litewski wierszowane myśli „Kolorów Kupiszek”, które napisał Krzysztof Deroń.

Stanisław Kaplewski to z kolei artysta malarz i grafik, który od 1961 roku mieszka i tworzy w Wilnie. W latach 1984–1989 i 2006 pracował jako konserwator zabytków, m.in. w kościołach Świętego Ducha i Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie. Jego twórczość jest różnorodna: uprawia malarstwo, rysunek i grafikę, ilustruje również książki. Stanisław Kaplewski jest współzałożycielem i członkiem Twórczego Związku Polaków na Litwie "Elipsy" od 1993 roku.

MG
Tagi: artyści wileńscy, Bełchatów, spotkanie
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top