Bełchatów - Wieluń. Linia nr 24 - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Poniedziałek, 21 maja 2018
Wybierz miasto na mapie
Bełchatów - Wieluń. Linia nr 24
Data dodania: 2017-06-27 17:26:22
Bełchatów - Wieluń. Linia nr 24
Źródło zdjęcia: sxc.hu
Odkrywka Złoczew coraz mniej prawdopodobna dlatego linia kolejowa 24 może nie dojść do zaplanowanego otwarcia. Cała inwestycja została już ujęta w kontrakcie terytorialnym, który został zawarty przez łódzkiego marszałka z poprzednim rządem. Obecna linia nie jest wykorzystywana przez pociągi pasażerskie od 18 lat.

Rząd planował przedłużenie linii kolejowej nr 24 z Bełchatowa do Wielunia i inwestycja była już wpisana do kontraktu terytorialnego dla naszego województwa. Ostatniego czasu doszło do niepewnej sytuacji w całej sprawie odkrywki Złoczew i zaplanowana trasa może nie być otwarta. Powstanie linii kolejowej nr 24 miało być szansą na dalszą eksploatację, która miała łączyć Piotrków Trybunalski z Bełchatowem i Rogowcem.
. Z początkiem czerwca wicepremier Mateusz Morawiecki informował, że rząd stara się o możliwości prowadzenia wydobycia węgla, który mieści się na terenie Złoczewa, lecz przepisy unijne dotyczące emisji dwutlenku węgla uniemożliwiają jej otwarcia w zaplanowany sposób. W latach 80 przymierzano się do linii Bełchatów- Wieluń, lecz nie doszło do skutku tak jak teraz. Za każdym razem coś staje na przeszkodzie. Jeśli doszłoby do otwarcia linii nr 24, ciąg komunikacyjny biegnący z Warszawy do Wrocławia przebiegałby przez Bełchatów. Dogodnym połączeniem z Łodzią uzyskałoby nasze miasto i Wieluń. Planowana inwestycja została ujęta w kontrakcie terytorialnym zawartym przez łódzkiego marszałka z poprzednim rządem. Jednak obecne władze nie planują jej przeprowadzenia w ciągu najbliższych lat.

Aktualnie w ramach Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023 nie jest planowana realizacja prac na linii kolejowej nr 24 Piotrków Trybunalski – Zarzecze – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Tłumaczy bowiem, że wobec znacznych potrzeb inwestycyjnych w skali całego kraju głównym celem KPK jest dokończenie prac na najważniejszych ciągach kolejowych.

Realizowane są szerokie prace inwestycyjne w tym zakresie – stwierdza przedstawiciel resortu. Dodaje też, że ewentualne prowadzenie ruchu do Wrocławia przez Bełchatów wymagałoby nakładów finansowych większych niż sam koszt budowy nowej trasy. Konieczne byłoby bowiem podjęcie działań inwestycyjnych także na linii nr 181 Herby Nowe – Wieluń – Oleśnica.

rynek-kolejowy.pl / JK
Tagi: odkrywka złoczew, linia kolejowa, Bełchatów-Wieluń
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top