Kukiz´15 jest przeciwny zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Piątek, 15 grudnia 2017
Wybierz miasto na mapie
Kukiz´15 jest przeciwny zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce
Data dodania: 2017-04-22 16:07:55
Kukiz´15 jest przeciwny zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce
Kukiz´15 jest przeciwny zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce Kukiz´15 jest przeciwny zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce Kukiz´15 jest przeciwny zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce
Źródło zdjęcia: kukiz.army
Przedstawiam stanowisko, które wygłosiłem w Sejmie w imieniu Klubu Poselskiego Kukiz´15 do ustawy o zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zawartej w druku nr 1412.

Założeniem rozwiązania jest nałożenie obowiązku na ubezpieczycieli, by przekazywali 10% sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na cele ochrony przeciwpożarowej. Kwotą tą w całości dysponowałby Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

To rozwiązanie zmienia dotychczasowy stan rzeczy, w którym o przeznaczeniu środków na ochronę przeciwpożarową, pozyskiwanych z tego tytułu, decydują dwa podmioty: Komendant Główny PSP i Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Zdaniem wnioskodawcy powoduje to rozmywanie się odpowiedzialności za stan ochrony przeciwpożarowej i podległości operacyjnej w terenie oraz powielanie decyzji co do ilości i rodzaju zakupionego sprzętu.

Jednakże - zdaniem większości strażaków: ochotników i nawet zawodowych przyczyna tego rozwiązania jest inna. Uważają oni, że pod szyldem racjonalizacji wydatków dokonuje się rewolty w układzie politycznym opartym na ochotniczych strażach pożarnych. Ale przecież nie o to tu chodzi.

Nie da się zarzucić strażakom-ochotnikom, że marnują środki otrzymywane na ochronę przeciwpożarową. Często to oni dofinansowują - także przez różnorodne akcje - zakup potrzebnego sprzętu, środków transportu, umundurowania bojowego i paradnego. Bo strażak powinien przecież także wyglądać, co ma a celu również pozyskiwanie młodych adeptów do tej odpowiedzialnej służby.

Gdy popatrzymy na funkcjonowanie OSP, to musimy widzieć oprócz ich rzeczywistego udziału w systemie zapobiegania i obrony przed różnymi klęskami żywiołowymi także inną działalność strażaków-ochotników.
. I istnieje poważna obawa, że na tę działalność nikt im nie da funduszy. Takie jest stanowisko wielu zarządów OSP w Polsce. Zwłaszcza z tych regionów, w których współpraca między PSP i OSP, a także współpraca między OSP a samorządami, współpraca między różnymi lokalnymi podmiotami a OSP układała się dobrze. Proponowany nowy system wspomagania finansowego zachwieje tymi relacjami i wprowadzi marazm publiczny.

Jeśli Prawu i Sprawiedliwości tak naprawdę chodzi o wyeliminowanie PSL-u ze sceny politycznej, to może zastosować inny instrument. Przecież z tej mównicy sejmowej słyszeliśmy - w ramach tzw. audytu - o niezliczonej ilości afer podczas rządów PO/PSL i zapowiedzi ich zbadania, o rozliczeniu aferzystów z tego układu. I co ? i nic. Także mamy przypadki sojuszy politycznych PiS-u i PSL na szczeblu powiatów. Chodzi więc tak naprawdę o wykorzystywanie wszystkich dostępnych środków do sprawowania władzy, a że kosztem społeczeństwa, no to cóż.

Czyżby zabranie środków ZG ZOSP było skuteczniejszym środkiem osłabienia PSL-u niż udowodnienie mu odpowiedzialności za afery poprzedniej koalicji?

Niestety PiS proponowaną ustawą wkracza na kolejne poletko walki, tym razem do walki ze społeczeństwem, z jego obywatelskimi inicjatywami i postawami oraz chce zburzyć budowane przez dziesiątki lat pozytywne tradycje ochotniczej służby strażaków dla polskiego społeczeństwa.

Rola ochotników strażaków to nie tylko udział w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym przez wyspecjalizowane jednostki OSP, ale też udział w mniej wyspecjalizowanych interwencjach, do których potrzebny jest nie tylko profesjonalny sprzęt, wysokie kwalifikacje strażaków-ochotników, ale też ich serce. To także udział w kreowaniu codziennej i niecodziennej postawy służby, na co też są potrzebne pieniądze. A to często umyka dysponentom środków.

I jest jeszcze jedna ważna sprawa, o której z tej mównicy trzeba powiedzieć. To sprawa strażaków-ochotników, którzy ponieśli poważny uszczerbek na zdrowiu lub zostali kalekami w wyniku szkoleń, akcji bojowych i innych interwencji. Ludzie ci często pozostają bez jakiejkolwiek instytucjonalnej pomocy. To tylko dzięki swoim kolegom, jak np. druhom z Izdebnika, Łaśnicy i Paszkówki w powiecie wadowickim, a także wielu innych miejscowości, których nie sposób wymienić, mogą żyć na minimalnym egzystencjalnym poziomie. Kukiz´15 w tym zakresie przygotował rozwiązanie systemowe i miejmy nadzieję, że będzie szybko procedowane.

Klub Kukiz´15 jest przeciwny takim zmianom w systemie finansowania OSP w Polsce, jaki proponuje się w procedowanej ustawie. Od niej nie przybędzie środków, a niepotrzebnie może dojść do zantagonizowania się jednego ze środowisk odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków.-informuje poseł Brynkus

Źródło: kukiz.army

Marek OlszewskiArtykuł sponsorowany
Tagi: Kukiz 15, Straż pożarna, OSP, Marek Olszewski, poseł Brynkus, Józef Brynkus
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Meble Bełchatów Rolety Bełchatów restauracja pizzeria Bełchatów Parkiet dębowy Jazda konna łódzkie dźwigi Dentysta Bełchatów Meble kuchenne Piotrków wypoyczalnia samochodw Kielce
go to top