STUDIA PODYPLOMOWE - GDZIE I ZA ILE - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Niedziela, 19 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
STUDIA PODYPLOMOWE - GDZIE I ZA ILE
Data dodania: 2006-09-11 02:27:51
Średnia cena studiów podyplomowych wynosi 4232 zł. Kwota waha się w zależności od kierunku studiów oraz regionu – w województwie mazowieckim opłata jest średnio dwukrotnie wyższa niż ta w świętokrzyskim. Koszty studiowania na uczelniach państwowych są nieco wyższe niż na prywatnych. To wyniki raportu „Finanse w edukacji – studia podyplomowe”, przygotowanego przez serwis Edu.pracuj.pl.


Każdego roku około 136 000 absolwentów decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze uczelni są oferowane przez nią kierunki studiów.
Poszukiwane są zwłaszcza te kierunki, które zwiększają szanse zatrudnienia w najdynamiczniej rozwijających się branżach jak:

finanse i rachunkowość
handel i sprzedaż
informatyka i telekomunikacja
logistyka
inżynieria czy ochrona środowiska


Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również

marketing
reklama
komunikacja i public relations


a także prawo i administracja, psychologia oraz zarządzanie: zasobami ludzkimi, jakością, nieruchomościami, w biznesie, w oświacie, w służbie zdrowia. Popularne są również studia europejskie oraz MBA. Mimo że jest to najdroższa na rynku forma dokształcania (średnia cena studiów MBA wynosi ponad 22 000 zł), przyciąga on co roku coraz więcej słuchaczy.

- Studia podyplomowe to inwestycja w przyszłość. Zwłaszcza studia MBA, które przeznaczone są dla osób chcących ugruntować zdobytą już wiedzę i pozycję na rynku – komentuje Marcin Pietras z portalu Edu.pracuj.pl - Na razie nie ma dokładnych danych, dotyczących pozycji zawodowej oraz wynagrodzeń tej grupy pracowników w Polsce. Jak sugerują globalne badania, absolwenci MBA mogą oczekiwać wzrostu wynagrodzeń na poziomie 30-50% po zakończeniu studiów.
. Wysokość wzrostu zależy od branży oraz jakości dyplomu. Oznacza to, że inwestycja w program MBA zwraca się już po kilku latach.


Średnie ceny pozostałych kierunków kształtują się w przedziale od 2 800 do 4 700 zł za cały cykl studiów (od 2 do 4 semestrów). Najmniej kosztuje zarządzanie w oświacie, najwięcej – marketing i reklama.

- Wybór kierunku studiów musi być przemyślany. Warto, aby już w chwili przeglądania CV pracodawca widział, że kandydat podąża określoną drogą i ma pomysł na własną karierę – mówi Marcin Pietras z portalu Edu.pracuj.pl. – Często od faktu ukończenia danego kierunku studiów ważniejsza jest umiejętność uzasadnienia swojego wyboru. Z drugiej strony zdarza się też tak, że - gdy na określonym stanowisku jakaś wiedza jest niezbędna – pracodawca sam proponuje pracownikowi pomoc w sfinansowaniu dokształcenia. Pomoc w opłaceniu studiów podyplomowych bywa traktowana jako rodzaj premii lub element programu pomocy pracownikom.

Warszawa, Kraków i Poznań podbijają cenę
Różnice cen są jeszcze bardziej widoczne, gdy uwzględnimy podział na województwa. Studia podyplomowe w województwie mazowieckim są ponad dwa razy droższe niż w województwie świętokrzyskim. Najwyższe ceny dyktują wielkie ośrodki naukowe – Warszawa, Kraków oraz Poznań. W pozostałych 13 województwach ceny są wyraźnie niższe, nie przekraczają średniej i kształtują się na poziomie 3,5-4 tys. zł.

Taniej na uczelniach prywatnych
Badanie przeprowadzone przez portal Edu.pracuj.pl wykazało, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, uczelnie państwowe wcale nie są tańsze od prywatnych.
Wręcz przeciwnie, średnia cena studiów podyplomowych na uczelni państwowej jest o niemal 500 zł wyższa niż na uczelni prywatnej.

- Zapotrzebowanie na studia podyplomowe stale rośnie. Konkurencja na rynku pracy sprawia, że wykształcenie zdobyte na studiach staje się tylko wstępem do dalszego,wszechstronnego rozwoju. Od kandydatów do pracy wymaga się przede wszystkim elastyczności i chęci kształcenia się – komentuje Marcin Pietras. - Jednocześnie rośnie też konkurencja między uczelniami, które próbują przyciągnąć słuchaczy atrakcyjną ofertą programową i ciekawą kadrą naukową.

Najtańsze studia podyplomowe:

- zarządzania w oświacie
- w województwie świętokrzyskim
- na prywatnej uczelni


Najdroższe studia podyplomowe:

- w województwie mazowieckim
- MBA
- na uczelni państwowej


Analiza „Finanse w edukacji” została przygotowana przez konsultantów serwisu Edu.pracuj.pl w czerwcu 2006 r. Analizie poddano 89 szkół wyższych prowadzących studia podyplomowe i MBA. Dane zbierano poprzez strony www, wywiady telefoniczne i w oparciu o „Przewodnik podyplomowy 2006”.Anita Wojtaś
Specjalista ds. Public Relations
www.pracuj.pl
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top