WYCINKA KONTROLOWANA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Piątek, 24 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
WYCINKA KONTROLOWANA
Data dodania: 2006-08-13 23:25:19
W ubiegłym tygodniu Wydział Ochrony Środowiska bełchatowskiego starostwa dokonywał oględzin drzew przeznaczonych do wycięcia przy ulicy Cichej w Grocholicach. To nie jedyne drzewa, które w tym roku poddane zostały obserwacji

- Na podstawie Ustawy o ochronie przyrody usunięcie drzew lub krzewów z terenu działek będących własnością gminy wymaga uzyskania zezwolenia starosty. W zależności od przyczyn usunięcia drzew, może być ono wykonane nieodpłatnie lub też po uiszczeniu określonej opłaty. Gminy wpłacają pieniądze na własne gminne fundusze ochrony środowiska, a wysokość opłaty za usuwane drzewa zależna jest od gatunku i wielkości obwodu pnia.- powiedziała Agnieszka Zawadzka z wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa bełchatowskiego starostwa.

Od początku tego roku, starosta bełchatowski wydał trzydzieści zezwoleń na wycinkę drzew. Jak się okazuje, „najdroższe” są jodły, tulipanowce, magnolie, cypryśniki (ok. 280 zł za cm), nieco „tańsze” dęby, buki, graby, lipy, choiny (ok.75 zł), zaś najmniej płaci się za wycięte topole, wierzby, grochodrzewy (11 zł).
.

Jak podał podinspektor do spraw informacji bełchatowskiego starostwa Krzysztof Borowski, starosta wydaje zezwolenia w formie decyzji administracyjnej.
Dokument określa teren, z którego mają być usunięte wskazane przez wnioskodawcę drzewa, nazwę gatunku, obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, termin i przyczynę usunięcia drzew.

Gatunkami najczęściej wskazywanymi do usunięcia w tym roku były:

- topole (67 sztuk)
- sosny (58)
- klony (50)
- olsze (20)
- jesiony (20)
- lipy (14)


Do końca lipca tego roku do starosty bełchatowskiego wpłynęło blisko 30 wniosków dotyczących wydania takiego zezwolenia (z wyjątkiem gmin Szczerców i Kleszczów).

Powiatowe statystyki mówią, że w ciągu 7 m-cy tego roku gminy uzyskały zezwolenia na usunięcie 343 drzew, w tym:

92 – gmina Bełchatów
81 – gmina Rusiec
70 – miasto Bełchatów
64 - Kluki
29 - Zelów
7 – Drużbice


- Starosta bełchatowski uważa, że chronić należy każde drzewo i choć Ustawa o ochronie przyrody nie przewiduje sytuacji odmowy wydania zezwolenia, nierzadko przeprowadzane są oględziny drzew i na miejscu analizowane przyczyny wskazania ich do usunięcia. Istnieje możliwość postawienia warunków, np. przesadzenia drzew lub posadzenia w zamian innych gatunków. W wyniku takiego postępowania zdarzało się, że przyczyny były klasyfikowane inaczej niż pierwotnie podawała wnioskująca gmina i uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew wiązało sie z opłatami. W tej sytuacji gminy rezygnowały z wycięcia drzew. – powiedziała Agnieszka Zawadzka.

Gmina Bełchatów, która zamierzała usunąć dąb mający w obwodzie 2,5 metra - zrezygnowała z wniosku po tym, jak dowiedziała się ile będzie kosztować wycinka.
Starosta zaprosił bowiem do udziału w oględzinach konserwatora przyrody. Okazało się, że za wycięcie takiego okazu gmina musiałaby wpłacić do GFOŚiGW "potężne pieniądze". Kwota 120 tysięcy złotych spowodowała, że gmina wycofała się z wniosku, a dąb ocalał.

W decyzjach wydanych od początku tego roku naliczono łącznie ponad 90 tys. zł opłat za usunięcie drzew. Do gminnych funduszy trafiło z tego tytułu 55 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczono na ochronę środowiska.
Pozostałe 35 tysięcy nie zostało wpłacone, gdyż gminy wycofały się z wniosków i zrezygnowały z usunięcia drzew, za które naliczono opłaty.
foto I : Krzysztof Borowski
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top