11 TRAS NAUCZYCIELA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Piątek, 24 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
11 TRAS NAUCZYCIELA
Data dodania: 2006-07-12 10:14:37
Dariusz Cienkowski, nauczyciel historii i geografii w Gimnazjum nr 3 w Bełchatowie przygotował „Przewodnik rowerowy po powiecie bełchatowskim” - pracę na studiach podyplomowych. "Echo Powiatu Bełchatowskiego" będzie publikować sukcesywnie kolejne propozycje tras rowerowych.

- Ubiegam się o wyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela, a dzielnie się wiedzą jest istotnym wymogiem jego zdobycia – mówi Dariusz Cienkowski. - Takie były motywy powstania tej pracy. Moim hobby jest turystyka. Uważam, że mieszkańcy Bełchatowa nie znają naszego powiatu, i nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele pięknych miejsc można zobaczyć podczas wycieczki.

Przewodnik składa się z kilku części. Zasadnicza część pracy to opis wybranych 11 tras rowerowych. Pozwalają one na zwiedzenie najciekawszych miejsc w pobliżu Bełchatowa.
W czerwcowym numerze "Echa" prezentowana jest trasa numer 1.

Krzysztof Borowski
Trasa nr 1 – 27 km
Wycieczkę rozpoczynamy na placu przy stacji benzynowej na rogu ulic Ks. Kard. Wyszyńskiego i Wojska Polskiego. Ścieżką rowerową udajemy się na południe w kierunku Grocholic. Wkrótce dojeżdżamy do cmentarza zwanego „starym” (1,1 km). Nie jest to jednak najstarszy cmentarz w Grocholicach.
Pierwotnie grzebano ludzi przy kościołach. Najstarszy cmentarz zwany „cholerycznym” utworzono w 1819 roku za dzisiejszą ulicą Ogrodową. Pogrzebano tam 638 osób. Został on zamknięty w 1822 roku z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych. Wtedy to zaczęto grzebać zmarłych na cmentarzu w Zamościu, dziś przy ulicy Wojska Polskiego. Warto obejrzeć tu najstarsze w mieście nagrobki ostatnio odrestaurowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa.

Jedziemy dalej i na skrzyżowaniu za cmentarzem skręcamy w lewo, by za chwilę dojechać do Rynku Grocholskeigo (1,8 km).
Grocholice to najstarsza część obecnego Bełchatowa. Upamiętnia to tablica. Miejscowość istniała już w XIII wieku nad brzegiem Rakówki u przeprawy starego traktu z Małopolski do Wielkopolski i z Piotrkowa na Śląsk.
Początkowo była własnością rycerską, a w 1336 roku przeszła drogą zamiany w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich. Grocholice uzyskały prawa miejskie w 1420 roku, a pozwolenie na jarmarki pozwoliło na szybki rozwój. Kwitło rzemiosło, a szczególnie garncarstwo.
Grocholice uległy zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego.
. W wieku XVIII i XIX miasteczko przegrało rywalizację z pobliskim Bełchatowem, a w 1870 roku utraciło prawa miejskie. Grocholice do dziś zachowały charakterystyczny układ urbanistyczny.

Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych i Niepokalanego Poczęcia wzniesiono w latach 1220-33. Dawną gotycką świątynię przebudowano na przełomie XIX / XX wieku. Zostały z niej mury i skarpy dwóch przęseł. Wyposażenie pochodzi głównie z wieków XVII i XVIII. Najcenniejsze są jednak rzeźby Św. Doroty, Św. Katarzyny i Św. Marii Magdaleny datowane na wiek XIV.
Przy wejściu znajduje się tablica ku czci proboszcza ks. Czesława Patrycego, wikarego ks. Stanisława Chomieszewskiego i organisty Zenona Matysiaka, którzy za działalność patriotyczną zostali wywiezieni i zamordowani w Dachau w 1942 roku.

Z rynku udajemy się ulicą Piotrkowską i ul. Tylną na nowy, założony w 1894 roku cmentarz parafialny (2,2 km). Znajduje się tu pomnik i mogiły 138 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Księżego Młyna i Gór Borowskich we wrześniu 1939 roku.
Wracamy do ul. Piotrkowskiej i jedziemy w lewo. Gdy dotrzemy do skrzyżowania (3,9 km) wybieramy drogę do Zdzieszulic Dolnych. Po przejechaniu 3 kilometrów na kolejnej krzyżówce (6,7 km) kierujemy się w prawo, zaś we wsi Augustynów w lewo (7,3 km). Czeka nas teraz prosta droga przez Bukową na Borową Górę.
Borowa Góra leży już poza granicami powiatu bełchatowskiego i mapa wykorzystana w pracy nie obejmuje tego terenu, lecz opis trasy w zupełności pozwoli na bezproblemowe przejechanie kilku kilometrów nim wrócimy w granice powiatu.
Z Augustynowa jedziemy przez wieś Bukowa, a za nią skręcamy w lewo i po kilkuset metrach docieramy do pomnika. Znajduje się on na wyniesieniu po prawej, zaś po lewo prowadzą ścieżki na zalesiony szczyt wzgórza (276 m n.p.m.) (11,4 km).
Podążając dalej mijamy po prawej cmentarz wojenny z lat 1914-1915 (opisy przy trasie nr 3) i lekko z górki jedziemy do wsi Borowa. Tu obok szkoły skręcamy w prawo i pedałujemy przez wieś pod dość długi podjazd. Obok kopalni piasku skręcamy w lewo w stronę widocznego kościoła w Bogdanowie. Tym razem z górki.

Przed samą wsią udajemy się w drogę do Miłakowa i Mokracza (15,0 km). Na pierwszym zakręcie kierujemy się w lewo, zaś na następnym w prawo pod górę (16,0 km). Dość uciążliwy podjazd zrekompensuje nam piękna panorama okolicy, gdy dotrzemy do kapliczki (17,1 km).
Po chwili postoju jedziemy dalej i przy kolejnej kapliczce już we wsi Mokracz skręcamy w prawo (18,0 km). Po czterystu metrach ponownie w prawo w stronę widocznego lasu.
Opuszczamy Mokracz, a prosta leśna droga doprowadzi nas do zabudowań. To wieś Korczew. Tu przy kapliczce z datą 2001 wybieramy kierunek północny i docieramy do przejazdu kolejowego (20,3 km). Tuż przed nim jedziemy w lewo w polną drogę prowadzącą w stronę pobliskiego lasu. Na skrzyżowaniu leśnych dróg (21, 0 km) udajemy się w prawo i przejeżdżamy przez tory kolejowe. Wkrótce po prawej ujrzymy urokliwą murowaną leśną kapliczkę (21,3 km), a sto metrów dalej widoczny z drogi dąb „Generał”.

Dąb ten nazwano na cześć gen. Janusza Głuchowskiego (1888-1964), który pochodził z Bukowej: Legionista, „Beliniak”, twórca i dowódca 7 Pułku Ułanów Lubelskich, a w czasie wojny dowódca wszystkich jednostek polskich na Wyspach Brytyjskich. Jest patronem pobliskiej Szkoły Podstawowej w Dobiecinie.
Dąb szypułkowy ma wysokość 26 m, a jego obwód liczy 425 cm. Wiek szacowany jest na 300 lat. Według mieszkańców w pobliżu dębu żołnierze Armii Czerwonej rozstrzelali jeńców niemieckich.
Jedziemy dalej i po stu metrach skręcamy na drodze asfaltowej w lewo (21, 5 km).
Niebawem mijamy wiadukt i drogą równoległą do torów kolejowych zbliżamy się do Bełchatowa. Niebawem docieramy do ul. Piotrkowskiej prowadzącej do oczyszczalni ścieków i Zdzieszulic (24, 1 km). Nie skręcamy jednak i lekko pod górkę dojeżdżamy do os. Binków. Stąd ścieżką rowerową jedziemy do miejsca startu przy ul. Ks. Kard. Wyszyńskiego (26,4 km).


tekst: Dariusz Cienkowski

Fot. Krzysztof Borowski
– na zdjęciu Dariusz Cienkowski
Artykuł pochodzi
z czerwcowego numeru
„Echo Powiatu Bełchatowskiego”

Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top