I FESTIWAL MŁODE(J) SZTUKI - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa

 
Czwartek, 23 stycznia 2020
Wybierz miasto na mapie
I FESTIWAL MŁODE(J) SZTUKI
Data dodania: 2006-06-27 20:57:23
Impreza pretenduje do miana największego wydarzenia kulturalnego w Bełchatowie. Mowa o I Festiwalu Młode(j) Sztuki, podczas którego młodzi artyści w ciągu trzech kolejnych dni zaprezentują swoje największe osiągnięcia. Festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać jazzu, muzyki klasycznej oraz obejrzeć wystawy malarstwa, grafiki i fotografii. Wszystko na bardzo wysokim poziomie artystycznym, w otoczeniu parku i wnętrzach XVIII-wiecznego Muzeum.Pomysł Festiwalu Młode(j) Sztuki zrodził się pod wpływem dwóch bodźców. Z jednej strony była to chęć zainicjowania wielkiego wydarzenia kulturalnego w rodzinnym mieście, dla społeczności szczególnie mu bliskiej - pozbawionej publicznego obcowania ze sztuką przez wielkie „SZ”.
Z drugiej zaś, była to osobista potrzeba zorganizowania spotkania dla młodych artystów ukierunkowanych na różne sztuki, wymiana myśli i poglądów charakterystycznych dla tak różnych środowisk artystycznych, wreszcie wyjście na zewnątrz - promocja i pokazanie ich dokonań możliwie najszerszemu gronu odbiorców.

- Jeszcze podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach, wielokrotnie zastanawiałem się dlaczego wiele miast, często mniejszych od Bełchatowa, posiada swoje cykliczne imprezy kulturalne na wysokim poziomie? Wydarzenia, z których społeczność oraz władze tych miast są dumni i traktują jak swoją wizytówkę? Czemu zaawansowane kształtowanie świadomości artystycznej, świadomości sztuki w każdym wymiarze, jest obce odpowiedzialnym za to czynnikom władzy w moim mieście? - powiedział nam Janusz Florczyk, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Wiele o tym myślał, ale jego działania zmierzające do zmiany sytuacji ograniczały się jedynie do pojedynczych koncertów organizowanych początkowo w Szkole Muzycznej, potem w Muzeum Regionalnym. Bezpośrednim bodźcem powstania festiwalu był jeden z ostatnich koncertów organizowanych we wnętrzach Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

- Wieczór ten uświadomił mi jak wielu bełchatowian, wbrew obiegowej opinii, pragnie obcowania ze sztuką, nasycania i radowania swej duszy dźwiękami, kolorem farb na płótnie, kształtem rzeźb, wszystko we wspaniałej scenerii XIX – wiecznych wnętrz muzealnych. Wypełniona po brzegi sala koncertowa, bliskie rozmowy z odbiorcami sztuki, radość w ich oczach oraz słowa poparcia dla organizowania kolejnych koncertów, były dla mnie bezpośrednim bodźcem do podjęcia konkretnych działań.- mówił dalej.

Dziś wiemy już, że Festiwal Młode(j) Sztuki po raz pierwszy odbędzie się pod koniec lipca br. w Bełchatowie. Muzycy wystąpią na specjalnie wybudowanej na tę okazję scenie. Koncertom będzie towarzyszyła degustacja win i wyrobów cukierniczych.

- Spotkajmy się razem w ostatni weekend lipca. My, przy pomocy dźwięku i obrazu, otworzymy przed Państwem swoje wnętrza, zaprezentujemy swoje oblicza. Niestety bez Państwa – odbiorców sztuki - praktycznie nie istniejemy. Sztuka bez odbioru jest tylko jednostronna i nie ma racji bytu.

28-30 lipca br.
. Muzeum Regionalne w Bełchatowie gościć będzie szesnastu artystów pochodzących z różnych miast i parających się inną dziedziną sztuki.
Podczas Festiwalu będzie można posłuchać śpiewu Ewy Wlazłowskiej, Piotra Płuski z brzmieniem fortepianu Janusz Florczyka, dźwięków gitary klasycznej, skrzypiec wybitnego artysty – Jacka Ropskiego z towarzyszeniem fortepianu Wojciecha Kubicy, czarujących klimatów tworzonych przez zespół Fourth Floor. Wszystko to w połączeniu z kolorami obrazów, fotografii, z kreską grafik znamienitych artystów polskich Akademii Sztuk Pięknych.

- W sztuce olbrzymie znaczenie ma wzajemne przenikanie się doświadczeń i osiągnięć różnych środowisk artystycznych. Wielka muzyka nie istniałaby bez wielkiego malarstwa czy też wielkich dzieł literackich. Czy muzyka Cloude’a Debussyego byłaby tak malownicza, obrazowa, gdyby nie kontakt kompozytora z malarstwem Impresjonizmu? Wymiana myśli między ludźmi różnych środowisk pobudza zmysły, uwrażliwia duszę, jest motorem nowych działań – aktu twórczego i w ten sposób ożywia szeroko pojętą sztukę. - mówił organizator.

Według Janusza Florczyka festiwal, w którym przez prezentację własnych dokonań następuje wzajemna wymiana myśli artystów, ich spotkanie z odbiorcami, ukazywanie sztuki jako przystępnej i odpowiedniej dla każdego tak, by uwrażliwiać i tworzyć w nich (odbiorcach) głód sztuki - to jest właściwa droga, którą wybrał dla Festiwalu Młode(j) Sztuki.
Starosta bełchatowski Jacek Zatorski, od pierwszego zetknięcia z ideą Festiwalu Młode(j) Sztuki uznał, iż jest to doskonały pomysł na krzewienie kultury wyższego rzędu, promowanie młodych artystów w powiecie bełchatowskim.

- Z uwagi na rozmach działań organizatorów przejawiający się między innymi w urozmaiconym programie muzycznym, stałej wystawie prac artystów z całej Polski, jak i widoczną dbałość o wysoki poziom przedsięwzięcia, śmiem stwierdzić, że Festiwal ten rokuje olbrzymie szanse na przyszłość. - powiedział starosta.

Organizatorzy to kompetentni, dobrze znani w środowisku bełchatowskim ludzie, którzy ze sztuką obcują na co dzień. Nic więc dziwnego, że pomysł stworzenia takiego projektu - spotkał się z aprobatą władz miasta i powiatu.

- Idea Festiwalu Młode(j) Sztuki ukazującej i jednocześnie promującej młodych, pełnych życiowego entuzjazmu oraz inwencji twórczej artystów jest mi niezwykle bliska zwłaszcza, że będzie się realizowała w naszym pięknym mieście. To przedsięwzięcie jest ogromnym wyzwaniem dla władz miasta oraz wszystkich jego organizatorów. Jednak głęboko wierzę, że zaangażowanie oraz zapał ludzi biorących udział w przygotowaniu I edycji przyniesie wymierny efekt i spowoduje, iż Festiwal Młode(j) Sztuki wejdzie na stałe w harmonogram wydarzeń kulturalnych Bełchatowa. Gorąco zachęcam do poparcia idei Festiwalu, której nadrzędnym celem jest pokazanie młodości w połączeniu ze sztuką (...).- dodał ze swej strony prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski.

I tak jak sobie to wymarzył pomysłodawca, festiwal odbędzie się w położonym w centralnej części miasta zabytkowym dworku szlacheckim, który mieści obecnie Muzeum Regionalne.
Późnobarokowy dworek był siedzibą znamienitych rodów szlacheckich związanych z Bełchatowem. Budynek otoczony uroczym parkiem, przez który przepływa rzeka Rakówka. To idealne miejsce na "smakowanie sztuki".

- Zapraszam Państwa gorąco do udziału w Festiwalu. Chciałbym, by w ciągu tych trzech dni powstało coś, o czym będziemy długo pamiętać. Byśmy wspólnie zrozumieli, że tworzymy rzeczywistość nie dla siebie, tylko dla kolejnych pokoleń. Nie myśleli o tym, co teraz tylko o tym, co potem. By idea Festiwalu unosiła go ponad wszelkimi podziałami. Byśmy uświadomili sobie, że takie i podobne wydarzenia są dobrem publicznym. - dodał Janusz Florczyk na zakończenie.PROGRAM
FESTIWALU MŁODE(J) SZTUKI
Bełchatów 2006KONCERTY
Piątek 28 VII
godz. 19:00 Jazz nad Raksą
Wystąpi zespół „FOURTH FLOOR” w składzie: Jan Freicher - marimba/wibrafon, Dominik Rosłon - marimba/wibrafon, Marcin Grabowski - gitara basowa, Radek Szarek - perkusja

Sobota 29 VII
godz. 19:00 -Kalejdoskop bełchatowskich karier muzycznych
Wystąpią: Ewa Wlazłowska – śpiew, Paweł Wlazło – gitara klasyczna, Piotr Płuska – śpiew, Janusz Florczyk – fortepian

Niedziela 30 lipca
godz. 16:00 Niedzielne popołudnie z klasyką
Wystąpią: Jacek Ropski – skrzypce, Wojciech Kubica – fortepian

WYSTAWY
28–30 VII – Spojrzenie w teraz
Anna Orlikowska – fotografia, Katarzyna Miller – malarstwo, Monika Pakuła – grafika, malarstwo, Małgorzata Dmitruk – grafika, Agnieszka Piotrowska – malarstwo, Anna Kopeć-Gibas – grafika, malarstwo

CENY:
Bilet jednorazowy w cenie: 10 zł / ulgowy 5 zł
Karnet festiwalowy (cykl 3 koncertów) w cenie: 25 zł / ulgowy 12 zł (bilety ulgowe dla uczniów, studentów i seniorów)
Oferta specjalna: 80 % ceny za bilety oraz karnety zakupione przed 15 lipca br.

Sprzedaż:
Muzeum Regionalnepn.–pt. w godz. 9:00– 14:00
Szkoła Muzyczna pn.–pt. 9:00–14:00

Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: +48/ 508-450-677


W serwisach informacyjnych Bełchatowskiej Agencji Informacyjnej będzimy informować o przygotowaniach oraz przebiegu I Festiwalu Młode(j) Sztuki w Bełchatowie.

opr. Jola Babij
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top